Genel Sağlık

Bedeninizdeki düşman

.

.jpg

Araştırmalar kronik iltihaplanmaların ağır hastalıklara yol açtığını gösteriyor. Bağışıklık sistemi bedeni dışarıdan gelen teklikelere karşı gözeten bir savaşçı gibidir. Hasta Olmalarda ve yaralanmalarda kemik iliği, beyaz kan hücrelerini meseleli bölgeye yollar. Bazı gidişatlarda bağışıklık sistemi sanki bir problem varmış gibi sinyal alır ve beyaz kan hücrelerinin o bölgeye gitmesini sağlar. Lökositlerin meseleli bölgede kalması iç uzuvlara hasar verir.

13266.jpg

İltihaplanmayı tetikleyiciler:

Fazla kilo

Endokrinolog Jerrold Olefsky, “Ekstra stres suratından hücrelerin kafası karışır ve bağışıklık sistemine yanlış alarm yollar” diyor. Alarma karşılık veren bazı lökositler, iltihaplanmaya neden olur. Lökositler kan dolaşımını etkileyerek karaciğerde problem yaratabilir.

13267.jpg

Fazla ölçüde yağ, şeker ve karbonhidrat tüketimi

Kan dolaşımına bir anda çok büyük ölçüde şeker karışmasına neden olan besinler, ltihaplanmaya neden oluyor.

George Slavich, “İltihaplanma genel olarak stres altındayken yükselişe geçiyor” diyor.

13269.jpg

Hava lekeliliği

Diyabete, hava lekeliliği olan bölgelerde yaşayan bayanlarda daha fazla tesadüfülmesinin sebebi, hava lekeliliğinin iltihaplanmayı tetiklemesi ve bu nedenle insülin mukavemetinin artması.

13270.jpg

İltihaplanmayı önleyici yiyecekler:

Yeşillik

Ispanak, lahana, koyu renk ve yapraklı sebzelerde bol ölçüde magnezyum ve fitokimyasallar bulunur. Bu da kanseri önlemeye destekçi olur.

13242.jpg

Yaban mersini

Antioksidan bakımından zengin bir meyve olduğundan iyi bir seçimdir.

13271.jpg

Somon ve Keten tohumu

Araştırmacılar, omega-3 bakımından zengin yağlı balıkların ve keten tohumunun, lökositlerin afaki hareketini yasakladığını belirtiyor.

2062.jpg

Baklagiller:

İyi bir protein kaynağı olan mercimek ve fasulye, kan şekerini tertip etmeye dayanak ederek iltihaplanmayı hakimiyet altına alıyor.

13272.jpg
.