Diş kaplama operasyonu nedir neden yapılır kimlere yapılır?
Sağlık Yazıları

Diş doktoruna ne sıklıkla gidilmelidir 6 ayda bir ihmal etmeyin!

Diş doktoruna ne sıklıkla gidilmelidir? Diş kontrolleri ne sıklıkla yapılmalıdır? Diş sağlığınız için hergün düzenli olarak diş fırçalamak yetmiyor! Diş Hekimi Zafer Kazak diş sağlığınız için ne sıklıkla doktora gidilmesi gerektiğini ayrıntılı bir şekilde anlattı! Diş doktoruna gitmeniz gereken süre…

“Herhangi bir ağız problemimiz olmasa da 6 ayda bir mutlaka diş hekimi kontrolüne gitmemiz gerekir. 6 aylık kontrollerde genellikle mevcut dişler değerlendirilir, yeni çürük oluşumu olup olmadığına bakılır, mevcut dolguların filmleri çekilir, varsa kaplamalar, protezler incelenir, diş eti muayenesi ve gerekirse de 6 aylık rutin diş taşı temizlikleri yapılır.

Bazı durumlarda bu 6 aylık süre beklenmez ve hemen diş hekimine başvurmak gerekir. Bu acil durumlar arasında en önemlisi apselerdir. Dişte bir iltihap varlığında apsede hiç vakit kaybetmeden en kısa sürede diş hekimine gidilmeli ve tedavi başlamalıdır. Aynı zamanda dişlerde ağrı oluştuysa, özellikle bu ağrı kendi kendine başlayan bir ağrıysa ya da geceleri yoğunlaşan bir ağrıysa yine vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulmalıdır.”