Diş Çaprazlıklarının Rehabilitasyonunda Büyülü Teller
Ağız - Diş Sağlığı

Diş Çaprazlıklarının Rehabilitasyonunda Büyülü Teller

Doğru yaşta yapılan müdahelelerle Ortodontik meselelerin önüne çok fazla ilerlemeden geçilebiliyor. Ancak bunun sağlanabilmesi için çocuğunuzun kumpaslı olarak pedodontist çocuk diş doktoru tarafından takip edilmesi gerekiyor.

Ortodonti dişlerin çene kemiğiyle ve çenelerin de birbiriyle ve kafa kuralıyla olan ilişkilerini tertip eden bilim dalıdır. En sık görülme sebebinin irsiyetsel olduğu düşünülen ortodontik bozukluklar, doğru yaşta yapılan basit müdahelelerle engellenebilir. Ortodonti Uzmanı Berna Evrenol, bunu önlemek için çocukların kumpaslı olarak pedodontist tarafından takip edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Etrafsal etkenlerin irsiyetsel etkenlerden daha fazla ortondontik meselelere neden olabildiğini belirten Diş Doktoru Evrenol, etrafsal etmenleri şöyle sıralıyor; süt dişlerinin çürük veya travma sebebiyle erken kaybı, parmak emme, uzun süreli emzik ve/veya biberon kullanımı, tırnak yeme ve kesintisiz ağızdan soluk alınması.

Ortodontik bozukluklara neden olan etkenlerin başında gelen parmak emme ve emzik kullanımı gibi alışkanlıkların en geç 2-2,5 yaşında bırakılması; ayrıca çürük süt dişlerinin rehabilitasyonlarının yapılması ve bu sayede erken yarıyılda süt dişi kaybının önlenmesi büyük ehemmiyet taşıyor. Bu ihtiyatlar ileride etrafsal etkenlere bağlı olarak gelişebilecek diş eğrilerinin de önüne geçilmesini sağlamış oluyor.

Diş Doktoru Evrenol; çocuklara ilk ortodontik muayenenin 7-8 yaşında yapılması gerektiğini belirterek; “Çocukların ortodontik rehabilitasyona lüzumlarının olup olmadığını belirlemek ve doğru zamanda müdahele etmek için bu yaşlar çok ehemmiyetli. Özellikle anne/baba ortodontik rehabilitasyon gördüyse bu ilk hakimiyet yaşının geçirilmemesi büyük ehemmiyet taşır. İkinci ortodontik muayenenin yapılması için gereken yaş ise kesintisiz dişlenmenin hemen hemen bitirildiği 12-13 yaşlarıdır” diyor.

Günümüzde gereksinimi olan her yaştaki bireye ortodontik rehabilitasyon yapılabildiğini belirten Evrenol, laflarını şöyle bitiriyor; “Özellikle diş renginde olan porselen braketlerin kullanılması ile dışarıdan gözükmeyen ve bireyin sosyal yaşantısını hiçbir biçimde etkilemeyen usuller sayesinde diş çapraşıklıklarının kısa müddette giderilebilmesi olası. Özel bir teknikle hazırlanan Görünmez Braketler Invisalign özellikle iş temposu yoğun ve işi gereği çok fazla göz önünde olan şahıslara oldukça büyük kolaylık ve avantaj sağlamaktadır.”

Ortodonti mevzusunda merak edilenler;

Ortodontik rehabilitasyonun süresi, bireyin yaşına, dişlerindeki çapraşıklık derecesine ve rehabilitasyona olan geçimine bağlı olarak değişebiliyor. Çocuklarda büyüme gelişim devam ettiği için 1-2 sene arasında olan ortodontik rehabilitasyon süresi, yetişkinlerde 6 -8 ay arasında tamamlanabiliyor.

Dişlerinizin yüzeyine braketler bir yapıştırıcı ile yapıştırılır. Bu harekât son derece kolay ve sızısızdır. İlk birkaç günde dudak ve yanaklarda geçici ve tolere edilebilen rahatsızlık hissi olabilmektedir.

Dişler daha kumpaslı ve tesirli fırçalanmalıdır.

Özellikle fındık, kabuklu çerezler gibi sert gıdalar; jelibon, lokum gibi yapışıklı gıdalar ve kola, gazoz vb. asitli meşrubatlardan uzak durulmalıdır.