Detoks suyu tarifleri kilo verdirir mi bağırsak florasına dikkat!
Sağlık Yazıları

Detoks suyu tarifleri kilo verdirir mi bağırsak florasına dikkat!

Bedeni zehirli maddelerden temizletmek için müracaat etilen detoks programları, dikkat edilmeyip yanlış uygulandığında sıhhati bozabiliyor. Doğru gıdalara yönelerek bedenin detoks sistemini desteklemek, hem zehirli maddelerden temizlemeye hem de sıhhatli kilo vermeye dayanakçı oluyor.

Memorial Hizmet Sağlık Kurumu Beslenme ve Perhiz Kısmı ’nden Diyetisyen Sinem Uygun, sıhhatli detoks için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

ZAYIFLAMAK İÇİN DETOKS YAPMAYIN!

Zehirli Madde çıkışı anlamına gelen detoks, ulus arasında genellikle süratli kilo vermek emeliyle uygulanmaktadır. Gerçeğinde yanılgısız çalışan insan bedeni karşılaştığı zehirli maddelerle çaba edebilmektedir. Karaciğer, böbrek, bağırsak ve cilt bedeni zehirli maddelerden gözetmek için ve detoks yapmak için devamlı çalışmaktadır. Detoks zayıflamak için değil, çalışan bu mekanizmaya destek olmak için yapılmalıdır. Tek bir yiyecek ya da meşrubatı harcayarak detoks yapmak yerine, bedenin detoks sistemini destekleyecek ufak tertip etmelerle zehirli maddelerden temizlerken zamanla kilo verilebilmektedir. Detoks ismi altında satılan organik ya da nebatsal hiçbir ürün tek başına tesirli sıhhati de tehdit edebilmektedir.

BAĞIRSAKLARINIZLA BARIŞIN

Şuursuzca yapılan detokslarda genellikle, bağırsaklar gereğinden fazla süratlendirilerek neredeyse kumpaslı ishal yapacak uygulamalar kullanılmaktadır.

Bağışıklık sistemini bozacak bağırsakları boşaltmak veya süratlendirecek uygulamalar yerine bağırsaktaki bereketli bakterileri gözetip rakamını artırmaya çalışmak yeterli olmaktadır.

BAĞIRSAK FLORASINI GÖZETMEK İÇİN…

Ham sebze meyve harcanarak bağırsaklardaki hareketlilik ve lif ölçüsünü artırılmalıdır. Bu vaziyet zehirli maddelerin bağırsaklarda beklemesini ve geri emilmesini yasaklamaktadır.

Ev imali yoğurt, kefir, şalgam ve turşu iyi ölçüde probiyotik alınmasına dayanakçı olur. Ev imali sirke veya turşu suları da salatalara ilave edebilir.
Ispanak, roka, tere, dereotu, maydanoz gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerin tüketimine özen gösterilmesi hem lif hem de güçlü bir antioksidan olan c vitamini alımını sağlayacaktır. Sebzelerin bu biçimde harcanamıyorsa posası atılmamış sebze suları ayrı görevi görebilmektedir.
Ev imali peynir suyunu deneyin

Karaciğer bedenin en büyük detoks merkezlerinden biridir.

Bu detoksifikasyon esnasında karaciğerin en çok kullandığı antioksidan sistein, glisin ve glutamin aminoasitlerinin toplanarak oluşturduğu glutatyondur. Bedende glutatyon seviyelerini artırmak ve karaciğer detoksuna dayanakçı olmak için:

Sistein içeriği yüksek olan ev imali peynir altı suyu sebze sularına ilave edilerek harcanabilir.

Yeşil ve beyaz renkte olan sebzelerden sarımsak, soğan, brokoli karnabahar, kuşkonmaz, lahana, Brüksel lahanası, gibi sülfürlü bileşikler kapsayan yiyecekleri harcamak karaciğer detoksuna ve Deoksirübo Nükleik Asit tamirine dayanakçı olmak için ehemmiyetlidir.
Havuç, balkabağı, kayısı, limon, nar, çilek gibi sarı, kırmızı ve turuncu renkte olan meyve ve sebzeler kapsadıkları karotenoidler ve likopen ile hücre çeperlerinin yenilenmesine ve korunmasına katkı sağladıkları için kesinlikle tüketilmelidir.
Meyveler ve sebzelerin rengi koyulaştıkça kapsadıkları antioksidan ölçüyü çoğaldığından özellikle, böğürtlen, kızılcık, yaban mersini, pancar, mor lahana, siyah üzüm, siyah kuru erik detoks sırasında harcanması gerekmektedir.

Bağışıklık sistemini destekleyen bu baharatlar karaciğer detoksu için ehemmiyetlidir.

SU TÜKETİMİ DETOKSUN OLMAZSA OLMAZI

Günlük su tüketimi böbreklerden zehirli madde atmak için ehemmiyetlidir. Sebze meyve koyup hazırlanan sular daha aromatik olacağı için su içemeyenlerin daha rahat içmelerini sağlayabilir.

Balık, keten tohumu, semizotu, ceviz gibi Omega 3 kapsayan yiyecekleri harcamak karaciğer detoksuna dayanakçı olacaktır.

Doymamış yağ asitleri kapsayan, antioksidan kıymeti yüksek A C ve E vitaminlerinden zengin olması nedeniyle avokado harcamak karaciğer detoksu için ehemmiyetlidir.

Salatalara veya sebze sularına zeytinyağı ilave etmek de detoks için ve yağda eriyen vitaminlerin emilimi için ehemmiyetlidir.

DETOKTA YAĞI SAKIN NOKSAN ETMEYİN 

Perhizlerden yağı tamamen çıkarmak karaciğer detoksu açısından negatif tesir yapabilmektedir. Zehirli Maddelerin atılmasında ehemmiyetli katkısı olan safra bağırsağa yağ emilimi sırasında dökülmektedir.

Yiyecekleri kızartarak ya da fazla yağlı yemeklerle beslenmek yerine sıhhatli nitelikli yağları harcamak ehemmiyetlidir.

Balık, keten tohumu, semizotu, ceviz gibi Omega 3 kapsayan yiyecekleri harcamak karaciğer detoksuna dayanakçı olacaktır. Doymamış yağ asitleri kapsayan, antioksidan kıymeti yüksek A C ve E vitaminlerinden zengin olması nedeniyle avokado harcamak karaciğer detoksu için ehemmiyetlidir. Salatalara veya sebze sularına zeytinyağı ilave etmek de detoks için ve yağda eriyen vitaminlerin emilimi için ehemmiyetlidir.

.