Dağınık Masa Belirtiyi
Psikoloji

Dağınık Masa Belirtiyi

Üzeri doküman yığılı, dağınık masalarda uzun saatler süresince çalışmak, bireylerin ruhunda derin yaralar açıyormuş. Bilim adamları, doküman yığılı ve dağınık masaların, çalışanları hasta ettiğini keşfetti. Bilgisayar monitörleri üreten NEC-Mitsubishi isimli grup tarafından yaptırılan araştırma neticelerinin, yeni bir rahatsızlığın varlığına işaret ettiği ve milyonlarca çalışanın bu vaziyetten etkilendiğini ortaya koyduğu kaydolundu. Büro çalışanlarında görülen bu rahatsızlığı, dağınık masa belirtiyi olarak adlandıran bilim adamları, uzun çalışma saatleri, karışık masa kumpası ve işlerin makûs gitmesinin çok rakamda bireyin ruhunda derin yaralar açtığını ifade etti.

TATİL YAPARSAN GEÇER!

Araştırma, kumpaslı tatiller ve bireyin masa kumpasını kendine göre ayarlamasının, hastalığın ortaya çıkması olasılığını eksiltebileceğini de ortaya koydu. 2 bin bireyin katıldığı ankette katılımcıların yüzde 67 si, iki sene evveline göre daha çok masabaşında olduklarını söyledi. Bu bireylerin yüzde 40 ı da günlerini geçirdikleri masanın dağınıklığından şikayetçi oldu.

Ankete katılanların yüzde 35 i sırt ve boyun sızılarından şikayet ederken, bunu da masalarında rahatsız pozisyonda oturmalarına bağladı. NEC-Mitsubishi, Open Ergonomics isimli bir başka şirketle iş birliği yaparak, bu belirtiye tutulanlara müteveccih bir rehber hazırladı.

Böyle kurtulun

Dağınık masa belirtisine karşı teklifler şöyle:

– Masanıza özel bir eşya yerleştirin

– Stresi eksiltmek için masa kumpasına daha çok dikkat edin.

– Sırt sızılarına karşı aralıksız dik oturmaya özen gösterin.

– Masa başında beş dakikanızı esneme hareketlerine ayırın.

– Konsantrasyonu ve genel sağlık gidişatını iyileştirmek ve iş dostlarınızla bağlantınızı kuvvetlendirmek için kumpaslı aralıklarla masadan uzaklaşın.

– Masanızda, iş dışındaki yaşamınızı anımsatacak kalitede size özgü bir nesne bulunsun.

– Masa başında çalışırken enerjinizin düşmemesi için bol su için ve etrafın fazla ısıtılmamasına dikkat edin.