Aile Danışmanı

Cinsel terapi ve cinsel terapist nedir?

Cinsellik, sağlıklı bir birey ve sağlıklı bir aile yaşantısının olabilmesi için hayli kıymetli bir mevzudur. Kuşağımızın devamı ve ruhsal sıhhatimiz için hayati bir aktivitedir. Nasıl ki tansiyon, kalp yetmezliği, diyabet üzere hastalıklar tedavi görmemizi gerektiren kıymetli sıhhat problemleriyse, cinsel yaşantımızla alakalı karşılaştığımız bir sorun da utanılmak yahut gizlenmek yerine tedavi edilmeye gereksinim duyar. Cinsel rahatsızlıkların birçoğu jinekolojik müdahaleler yahut psikoteknik yollarla tahlile ulaşabilecek problemlerdir. Kıymetli olan bu çeşit bir rahatsızlığınızda size yardımcı olacak kişinin gerçek seçilmesidir. Cinsel fonksiyon bozukluğuna dair hastalıkların tedavi edilebilmesi özel bir eğitim ve çalışma geçmişi gerektirmektedir. Bir kişinin cinsel terapistlik hizmeti verebilmesi için psikoloji alanında lisans eğitimini tamamlaması, sonrasındaysa cinsel terapi alanında özel bir eğitim alması ve bu alanla ilgili çalışmalar yürütmüş olması gerekir. Bu meslek alanında, hassas ve mahrem hususlar içerdiği ve uygulamaya yönelik sorun çözme metotları kullanıldığı için deneyim konusu terapinin işleyişi açısından önemli kıymet arz eder. Evvelce aile danışmanlığı uzmanlığı olan profesyonellerin cinsel terapi hizmetini de bu alan altında yürüttükleri görülüyordu. Lakin son vakitlerde bu bahis özel uzmanlık ve maharetler isteyen bir psikoterapi hizmeti haline gelmiştir, kendine özel uzmanları ve profesyonelleri vardır.

Cinsel meseleler organik bir sebepten dolayı oluşmamışsa üstte da bahsedildiği üzere cinsel terapi eğitimi almış özel uzmanlara baş vurulmalıdır. Tercih edilen danışman, cinsel terapi konusunda gerekli yetkinliğe sahipse, yasal bir yükümlülük oluşmadığı sürece paylaştığınız hiçbir husus hakkında bir diğer şahsa bilgi vermez. İtimat ve saklılık prensibi bu meslek kümesi için temel kural haline gelmiştir. Terapist güvenilirliğinin yanı sıra, açık görüşlü, tarafsız, esnek olmalı, terapi esnasında kendi bedellerini yansıtmamalıdır. Seksolog ya da cinsel sıhhat uzmanı üzere unvanlarla da anılan cinsel terapistler, fizikî muayene, tıbbi teşhis koyma, ilaç tavsiyesi yapma üzere yetkilere sahip değillerdir. Terapi seansları içinde yahut dışında da danışan yapmak istemediği bir uygulamaya zorlanamaz.

Çift görüşmesi yahut kişisel görüşmelerle ilerletilen cinsel terapi sürecinde terapist, sorunun giderilmesine yönelik çalışmalar ve cinsellikle ilgili bilgilendirmeler yapar. Daha sağlıklı bir cinsel hayat için danışanlarına tavsiyelerde bulunur. Bu süreçte hastaların motivasyonu ve ilgileri de tedavinin sonuca ulaşması açısından kilit noktadadır. Bunun için de terapistin hastalarına karşı açık kelamlı ve sabırlı olması gerekir. Bu uygulamaların tesirli sonuçlar verebilmesi deneyimle yanlışsız orantılıdır. Davranışsal psikoterapi yollarının kullanıldığı cinsel tedavide çiftlere meskende uygulayacakları probleme yönelik mesken ödevleri verilir. Uygulanacak bu idmanların de olumlu sonuçlar verebilmesi yahut durumun yeterli yönetilebilmesi danışmanın ilgili sorun tipiyle daha evvel çok kez çalışmış olmasını gerektirir. Yani “cinsel terapistlik” farklı farklı tecrübelerin yaşanacağı ve yaşanan tecrübelerin her biriyle yeni deneyimlerin elde edileceği uzun soluklu bir seyahattir.