Genel Sağlık

Cilt tipine göre güzellik alışverişi

.jpg

Cildiniz bakım yaptığınızı sanırken, aslında güzellğinizin en kötü düşmanı siz olabilir misiniz? Aldığınız pahalı şişe toniğin içinde cildiniz için hiç de uygun olmayan bazı maddeler olabilir. Çok geç olmadan önce yanlışları düzeltmek istedik, umarız sizi cilt bakım alışverişine çıkmadan önce yakalamışızdır!

31687.jpg

Yağlı cilt

Aldığınız üründe mutlaka ‘salisilik’, yani salicylic asit ifadesini arayın. İçinde bu madde olmayan temizleme jelleri ve tonikler yağ oranınızı dengelemek için uygun değildir. Haftada bir kez de ‘glisolik’, yani glycolic asit gibi bir kimyasal temizleyiciyle masaj yapın.

31688.jpg

Hassas cilt

Temizleyici olarak daima sütlü ürünler tercih edin. Cetaphil marka temizleyici ürünleri deneyebilirsiniz. Herkese gereken güneş korumasıysa sizin için biraz daha önem taşıyor. Parfümsüz, SPF özellikli bir krem kullanın. Anti-aging kremlerini de 30 yaşından itibaren kullanmalısınız. Alacağınız kremde ekstra nemlendirme; hydrating özelliği olması gerekiyor. Shea yağı cildinizin en iyi dostu olacak.

31689.jpg

Kuru cilt

Cildinizdeki kuru gerginlikten kurtulmak için sabunsuz, krem temizleyiciler kullanmalısınız. Çünkü yağı cildinizden silip atmak değil, sadece kirleri arındırmak istiyoruz. Cilt yenilenmek için kendi yağına ihtiyaç duyar. Kullanacağınız kremde Shiseido, Clinique gibi markaların çok fonksiyonlu nemlendiricilerinden biri olmalı. Makyajdan önce kullanacağınız ürün bu olacak. Günlük bakımınız için de ‘retinol’ içerikli bir anti-aging kremi tercih edin. Gece yatmadan önce kullanabilrsiniz.

21159.jpg

Karma cilt

Cildinizi kontrol altında tutmanız yeterli olacaktır. Yüzünüzdeki bölgelerin farklı ihtiyaçları olacağından ortalama sertlikte ürünler tercih edeceğiz. Sabunlu ürünler kullanmamalısınız, sütlü temizleyiciler de sizin için ağırdır. Köpük temizleyicilerle yüzünüzü günde iki kez yıkamalısınız. Krem kullanırken de iki aşamalı bir yöntem izleyeceğiz: Önce güneş korumalı bir nemlendirici sürün, 20 dakika sonra bitkisel protein içeren daha yoğun bir krem kullanabilirsiniz.

Sadece doğru tercihlerle güzel kalın.

13931.jpg