Çayı sıcak içmenin zararları nelerdir uzmanlar uyarıyor!
Sağlık Yazıları

Çayı sıcak içmenin zararları nelerdir uzmanlar uyarıyor!

Çayı sıcak içmenin zararları nelerdir? Uzmanlar uyarıyor! Yapılan araştırmalar çayı sıcak içenleri ölümcül bir tehlikenin beklediği ortaya çıktı.

SICAK SIVI YEMEK BORUSUNUN ASTARINI TAHRİŞ EDİYOR 

Neal Freedman, çok sıcak içeceklerin yemek borusunu alkol ve duman gibi kansere neden olan ajanlara karşı daha savunmasız kılabileceğini belirtiyor.Sıcak sıvı, yemek borusunun astarını tahriş ederek, iltihaplanmaya ve hücrelerin daha hızlı çoğalmasına neden olabilir.

cay-tiryakilerine-uyari-olumcu-tXaB.jpg

Çayı sevmeyen yoktur herhalde. Gerek sabah kahvaltılarında gerek akşam yemeklerinden sonra bize eşlik eden bu lezzetin doğru tüketilmediğinde ölümcül bir tehlikeye yol açtığını biliyor muydunuz? Doğru tüketilmekten kasttettiğimiz şey çayın ısısı. Uzmanlar uyarıyor! Sigara ve alkol tüketenlerin çayı sıcak içmemesi gerektiğini söylüyor. Çayı sıcak içen kişileri ciddi sağlık sorunları bekliyor. Peki çayı sıcak içmenin zararları nelerdir? İşte yanıtı! 

cay-riyakilerine-kotu-haber-5EPk.jpg

ÇAYI SICAK İÇMEYİN! 

Yapılan yeni araştırmalar, sigara içenlere kötü bir haber daha veriyor. Yapılan araştırmalara göre, her gün sigara ve alkol tüketenlerin içtiği çayı sıcak içmemesi gerektiğini söylüyor. 

cay-tiryakilerine-uyari-olumcu-DAWg.jpg

YEMEK BORUSU KANSERİNE YAKALANMA RİSKİ ARTIYOR 

Annals of Internal Medicine isimli tıp dergisinde pazartesi günü yayınlanan çalışmalar tehlikeli bir gerçeği gözler önüne seriyor. Sigara veya alkol tüketen kişilerin içtikleri çayın sıcak ya da çok sıcak olması durumunda, yemek borusu kanserine yakalanma riskini beş kat daha artıyor.

cay-tiryakilerine-uyari-olumcu-I752.jpg

UYARI SİGARA VE ALKOL TÜKETENLERE YAPILIYOR 

Dünyada en sık rastlanan kanser türlerinden sekizinci sırada yer alan kanser türü yemek borusu kanseridir. Ölümcül bir hastalık olan yemek borusu kanseri, her yıl yaklaşık 400 bin kişinin ölümüne neden oluyor. Tüketilen sigarayla birlikte boğaza giren duman, ya da içilen alkol veya sıcak sıvılar yemek borusunda tekrar tekrar yaralanmalara yol açıyor. Pekin Üniversitesi Epidemiyoloji ve Biyoistatistik Departmanından araştırmanın yazarı Prof. Jun Lv, sigara içmeyen kişilerde sıcak çay içmek kanser riskini arttırmadığını tespit ettiklerini açıkladı. Ancak bu durum sigara ve alkol tüketen kişilerde aynı değil. Sigara ve alkol kullanan kişilerde kanser riskinin arttığını gözlemlediklerini söyledi. 

caytiryakilerine-uyari-olumcul-QlgP.jpg