ÇAYA LİMON SIKIN
Tamamlayıcı Tıp

ÇAYA LİMON SIKIN

Cemiyette özellikle kadın ve çocuklarda en fazla görülen hastalığın anemi olduğunu, bunun esasında sık doğumlar, yemeklerle beraber içilen çay ile demir bakımından zengin besinlerin harcanmamasının yer aldığını bildirildi.

Türkiye’de özellikle yemek sırasında fazla çay harcandığını, bunun da anemiye neden olduğunu belirten Diyetisyen Dr. Nurten Budak, şöyle devam etti: “Yapılan araştırmalar, çayda bulunan bir ekip maddelerin bedenin demir emilimini yasakladığını gösteriyor. Biz de yaygın olarak sık çay içen bir cemiyetiz. Bu da anemi sebeplerinin başında gelmektedir. Bunu önleyebilmek için yemeklerden 1 saat evvel ya da sonra çay içilmemelidir. Ayrıca, cemiyetimizde kahvaltıda çay içme ananeyi yaygındır. Çayın negatif tesirini önlemek için sarih ya da limonlu çay içilmesi gerekir. Limonda bulunan C vitamininin, demir emilimini artırıcı tesiri vardır. Bunun yanında çayın negatif tesirini eksiltmek için her öğünde kesinlikle maydanoz, roka, yeşil biber, domates, salatalık, mevsimine göre portakal, mandalina, üzüm, şeftali gibi C vitamini açısından zengin bir sebze ve meyve harcanmalıdır.”

Sıcağın, vitaminlerin tesirini eksilttiğine de işaret eden Budak, “Çok sıcak, tam vitaminler için negatif bir faktördür. Ancak, çay suyunun vasati sıcaklığı 25 derece etrafındadır. Üstelik bir kadeh çayın tüketimi 5 dakika dahi sürmemektedir. Bu sebeple limonlu çayda bulunan C vitaminin tesirinin eksilmesi mevzubahisi değildir” dedi. Aneminin özellikle kadın ve çocuklarda en fazla görülen hastalıkların başında geldiğini ifade eden Budak, şu bilgileri verdi: “Kadınlarda görülen aneminin esasında sık doğumlar yer almaktadır. Doğumlar sırasındaki kan kaybı, henüz beden tarafından yerine konulmadan yeni bir hamilelikle tekerrür kan kaybı olmaktadır. Bunun yanında beslenmeye bağlı yaptığımız yanılgılar da var. Bunların başında da demir bakımından zengin olan et, yumurta, mercimek, pekmez ve yeşil yapraklı sebzeler ile kayısı, incir, üzüm gibi kuru meyveleri harcamıyoruz. Limon hakkında detaylı bilgi için TIKLAYIN