Canan Karatay ’dan zeytinyağının mucize tesirleri!
Sağlık Yazıları

Canan Karatay ’dan zeytinyağının mucize tesirleri!

Zeytinyağının anne sütüne eşdeğer olduğunu söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, obeziteye karşı da öneride bulundu.

Zeytinyağı yağ hücrelerinin yapışkanlığını eksiltir, kanı sulandırır ve sızıyı keser. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, sadece soğuk sıkım zeytinyağı kullanan şahıslarda kalp krizi görülmemekte. ’

41511_8.jpg

Prof. Dr. Karatay, zeytinyağının anne sütüyle eş kıymette olduğunu korundu.

41511_1.jpg

Anne sütünün içindeki her bileşenin zeytinyağında da bulunduğunu belirten Prof. Dr. Karatay, ‘Tek tüketim maddesi olarak bir bebeğin büyüyebilmesine yeten anne sütünde hayvansal kolestrol varken, zeytinyağında nebatsal kolestrol vardır. İki mucizeyi karşılaştırdığımızda görüyoruz ki, kıymetleri değişik de olsa aynı içeriğe sahipler ’ dedi.

41511_2.jpg

Canan Karatay asap sistemi hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, kalp hastalıkları, karaciğer yağlanması, kanserler, damar tıkanıklığı, damar sertliği, alzheimer, bunalım, felç, kronik inflamasyon, parkinson, otizm, unutkanlık, bağırsak rahatsızlıkları, cilt hastalıkları ile kas ve kemik gücünün eksilmesi gibi pek çok hastalığın rehabilitasyonunun zeytinyağı ile olası olduğunu söyledi.

Kilolulara ve obezlere de zeytin meyvesi öneriyoruz. Vasati boy bir zeytinde 5 kalori vardır. Kan şekerini yükseltme sürati sıfırdır. Bol lifli bir meyvedir. En sıhhatli meyvenin zeytin olduğu söylenir. Her gün harcanan 30-35 zeytin ömrü uzatır. Zeytinyağı obezite ve şeker hastalığını önlüyor.”

41511_4.jpg

Millet arasında içki göbeği olarak öğrenilen karaciğer yağlanmasının içki kullanmayan şahıslarda da trigliserit yağlar ve trans yağlar sebebiyle ortaya çıktığını belirten Karatay şöyle konuştu:
‘Trigliserit yağlar ekmek, unlu mamüller, şekerli gazlı meşrubatlar gibi mahsullerde bulunur. Trans yağlar ise margarin, işlenmiş mahsuller gibi mahsullerin içindeki suni yağlardır.

41511_5.jpg

Bu yağlar kronik inflamasyona neden olurken soğuk sıkım zeytinyağının böyle bir tesiri yoktur.

Zeytinyağı, A ve E vitamini başta olmak üzere antioksidan ve antibiyotik kapsar. Zeytinyağı harcayanlarda yapılan araştırmalarda eklem sızılarının yarı yarıya eksildiği tespit edilmiştir. ’

41511_6.jpg

Kalp hastalarına, kanı sulandırmak emeliyle kullanılan aspirin yerine zeytinyağı harcamalarını öneri eden Prof. Dr. Canan Karatay, laflarını şöyle sürdürdü:
‘Böylece aspirinin yan tesiri olabilecek mide delinmesi, kanaması gibi gidişatlar ortadan kalkar, hatta bütün tersine mide rahatlar.

41511_7.jpg
.