Genel Sağlık

Bulantılara karşı nasıl beslenmeli?

..

.jpg

Anne olmak harika bir his, bir de şu bulantılar olmasa!

Minik bebeğinizin sağlıklı gelişimine engel olmadan mide bulantılarınıza yardımcı olacak bir diyet listesi hazırladık. Günlük hayatınıza ara vermeyin, doğru beslenin.

23340.jpg

Hafif mevsim meyvelerinden yapılmış bol ekşili bir salata yiyin. Çorba gibi sıvı gıdaları ana yemeklerde değil, ana yemeklerin öncesinde ya da sonrasındaki ara öğünlerinizde tüketin.

12884.jpg

Gece yoğurt, süt, meyve suyu, ekmek veya küçük bir sandviç gibi hafif besinler tüketirseniz sabah bulantılarınız da azalacaktır.

10255.jpg

Yemeklerden sonra masadan aniden kalkmayın. 10-20 dakika dik bir şekilde oturun.

3696.jpg

Aşırı yemekten kaçının. İki saatlik aralıkla azar azar yiyin.

2628.jpg

Başucunuzdakuru ekmek, kraker veya diğer tahıl ürünlerinden yapılmış yiyecekler bulundurun. Uyandığınızda mutlaka atıştırın.

5521.jpg

Her fırsatta ayaklarınızı yüksekte tutarak dinlenmeye çalışın.

2269.jpg

Hamileyken bitki çayı tüketimine dikkat edin. Nane, ahududu, karahindi baba çiçeği, zencefil, papatya gibi bitkilerin etkili özellikleri vardır. Düşük kan şekeri, düşük B6 vitamin seviyeleri, potasyum ve magnezyum dengesizliği bulantıya neden olabilir. İyi ayarlanmış bir diyette bu vitamin ve mineraller yeterli miktarda bulunmalıdır. Diğer sorularınız için doktorunuzun ve diyetisyeninizin görüşünü almalısınız. Bunlara ek olarak gerekli tıbbi tedavide kusmayı önleyici ilaçlar, vitaminler ve mineraller tavsiye edilir.

3766.jpg