Genel Sağlık

Bu vajinal problemler varsa dikkat!

.jpg

Bir kadın olarak vücudunuzu iyi tanımanız ve cinsel sağlığınızı göz ardı etmemeniz gerekiyor. Bir veya birden fazla belirti ciddi bir sağlık probleminiz olduğuna işaret edebilir. İşte dikkate almanız gereken birkaç belirti:

11248.jpg

Karın ve kasık ağrıları

Regl döneminde görülen ağrılar çoğunlukla normaldir ancak, ani ve beklenmedik pelvik ağrılar genital sistemde kalıcı zararlar yaratabilecek ciddi sorunlara bağlı olabilir.
Beklenmedik bu ağrılar, yumurtalık iltihabı, kist veya pelvis bölgesinde damar tıkanıklığı gibi farklı nedenlerden dolayı oluşuyor olabilir. Böyle bir problemle karşılaştığınızda derhal doktorunuzla görüşmelisiniz.

29771.jpg

Vajinal akıntı

Regl dönemlerinde ortaya çıkan şeffaf ve kokusuz akıntılar tamamen doğalken, sarı veya yeşile dönük bir renkte ve kokulu ise bakteri ve mantar enfeksiyonu gibi problemlerden kaynaklanıyor olabilir.

7006.jpg

Düzensiz kanama

Eğer regl döngünüz düzenli değilse bir doktora başvurmanız gerekiyor. Kimi zaman doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda da görülebilen iki regl dönemi arası beklenmeyen kanama, az dahi olsa bir başka ciddi problemi işaret ediyor olabilir.

30384.jpg

Şişlik veya yara

Genital bölgede şişlik veya yara oluştuğunda derhal kontrol ettirmelisiniz. Zararsız bir durum olabileceği gibi herhangi bir kanser belirtisi de olabilir.

22689.jpg

Kaşıntı, yanma

Her kaşıntı hastalığı işaret etmez. Güçlü bir sabun, iç çamaşırınız için kullandığınız deterjan veya dar kıyafetler kaşıntıya yol açabilir. Ancak kaşıntı normalden fazlaysa bir çeşit enfeksiyon kapmış olabilirsiniz.

30385.jpg

Vajinal kuruluk

Genellikle menopoz döneminde karşılaşılan ve yanma, kaşıntı gibi etkiler oluşturan bir problemdir. Bu probleme karşı eczanelerde bulunan ürünler yetersiz kaldığında doktora başvurmanız gerekir.

30386.jpg