Bu hastalık erkeklerde daha çok görülüyor
Parkinson

Bu hastalık erkeklerde daha çok görülüyor

Parkinson hastalığı bayanlara oranla erkeklerde daha çok görülüyor.

Amerika Birleşik Devletlerili efsane boksör Muhammed Ali’nin ölümüyle tekerrür gündeme gelen Parkinson hastalığının, erkeklerde bayanlara göre daha sık görüldüğü belirtildi.

Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Raif Çakmur, dünyada 5 milyon, Türkiye’de ise 100-150 bin şahsın gayret ettiği Parkinson’un yapılan çalışmalar neticesinde erkeklerde bayanlara göre azıcık daha sık görüldüğünü belirtti. 

Çakmur, 74 yaşında yaşamını kaybeden Amerika Birleşik Devletlerili efsane boksör Muhammed Ali’nin ölümünün, yaşamının son 30 senesinde gayret ettiği Parkinson’u tekerrür gündeme getirdiğini söyledi. 

Kafaya alınan darbelerin hastalığa yol açtığına dair bilimsel bir bilginin mevzubahisi olmadığına işaret eden Çakmur, “Ancak boksörlerde seneler süresince yineleyen kafa travmaları neticesinde büyüyen beyin zararına bağlı Parkinson’u anımsayan belirtiler, başka bir deyişle Parkinsonizm ortaya çıkabilmektedir.” dedi. 

Raif Çakmur, bu tablonun bunamanın da katıldığı “pugilistik demans” veya “punch-drunk” belirtiyi olarak da adlandırıldığını dile getirerek, şöyle devam etti: 

“Muhammed Ali’de büyüyen Parkinsonizm tablosu, bu sebeple bizim bildiğimiz ve sık gördüğümüz Parkinson’dan değişik bir tablodur. Bu hastalığın Parkinsonizm kısmından çok bunama kısmı, Muhammed Ali’nin uzun seneler cemiyetten kopmasına yol açmıştı. Hastalık yavaş ilerler. Seneler evvel beyin hücrelerindeki etkilenme başlar. Bu sebeple tek bir vakanın hastalığa neden olmadığı kabul edilmektedir.” 

Çakmur, Parkinson’un vasati 60’lı yaşlarda başladığını, hastalığın görülme sıklığının yaşla çoğaldığından, popülasyonunun çoğunluğu yaşlı olan ülkelerde daha fazla görüldüğünü anlattı.