Bu Besinler Cildi Hoşlaştırıyor
Grip - Soğuk Algınlığı

Bu Besinler Cildi Hoşlaştırıyor

Muhtelif besinlerle istediğiniz hoşluğa sahip olabilirsiniz. Cildini seven, gözeten, bakımını umursamama etmeyen hanımlarımız; alttaki 15 besinle cilt hoşluğunuzu koruyabilirsiniz.Güzel bir cildin yolu yalnızca pahalı kozmetiklere sahip olmaktan geçmez. Tabiatın bize sunduğu besinlerle de hatasız bir görünüme sahip olabilirsiniz.

İşte o gıdalardan bazıları :
1- Istakoz Saçın uzaması için temel zorunluluk olan protein güzergahından zengin bu deniz canlısı, iltihaplı sivilce yaradılışına mani olmaya destekçi bir mineral olan çinkoyu da yüksek oranda kapsıyor. Kabuklu deniz hayvanları ayrıca, saçların daha parlak görünmesini sağlayan bir B vitamini olan pantotenik asit de kapsıyor.
2- Ananas Cildin pul pul dökülmesini önleyen ananas bromelin kapsıyor. Bu madde, buruşuklukların ortaya çıkmasına neden olan, kolajenin zarar görmesi vaziyetini eksiltir. Cildinizin rengi matsa, günde birkaç dilim ananas yemek size iyi gelecektir. Ayrıca dirsek bölgesindeki ten sertleşme ve kurumaları için de verimlidir.
3- Enginar Bol ölçüde lifli besinler bedendeki zehirli maddelerden temizlemenize destekçi olur ki bir adet enginar günlük lif lüzumunuzun yüzde 25′ini kapsıyor. Netice, daha pak ve ışıltılı bir cilt… Ayrıca, enginar bedendeki iltihaplanmayı ve kızarıklıkları eksilten bir anti-oksidan olan rutin de kapsıyor.
4- Süt Kleopatra ’nın hoşluğunu süt banyolarına borçlu olduğunu hatırlarsak, beden sıhhati için ebedi bereketleri olan meşrubatın cilt için de çok bereketli olduğunu düşünebiliriz. Süt cildin beslenmesi için gereken tüm proteinleri kapsıyor. Cildi yenileyip yumuşatan süt, kurumuş ve çatlamış dudaklar için muhteşem bir ıslatıcı.
5- Domates Bu sebze buruşuklukları önlemede tesirli olabilir. Domateste bulunan beta karoten ve likopen kuru cilt için de bire bir. Bu madde, kayısı ve tatlı patates gibi değişik turuncu renkli sebze ve meyveler de de bulunuyor.
6- Zeytinyağı Kuruluğa karşı nasihat edilen zeytinyağı, pürüzsüz bir cilt sağlıyor. Şayet çok kuru ve dökülen bir cilde sahipseniz, yeterince yağ almıyor olabilirsiniz. Beslenme programınıza uygun ölçüde yağ ilave ettiğinizde, bu vaziyetin birkaç hafta içerisinde iyileştiğini görürsünüz. Şayet cildiniz kuruysa günde bir çorba kaşığı zeytinyağı için. Zeytinyağındaki yağ asitleri tıkanmış gözeneklerin arınılmasına da destekçi oluyor.
7- Çilek Bu tatlı meyve, kolajen imalini çoğaldıran ve ihtiyarlamaya neden olan serbest radikallere karşı koruma sağlayan bir anti-oksidan olan c vitamini güzergahından çok zengin. Çilek ayrıca, kapsadığı malik asit sayesinde diş minesindeki kirleri de eksiltmeye destekçi oluyor. Bunları da deneyin: Yabanmersini, kivi ve portakal.
8-Ispanak Sivilceye iyi geldiği tespit edilen, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı bitkiler bol ölçüde anti-oksidan, demir ve çinko kapsıyor. Yeterince demir almayan bayanların ciltlerinde koyu renkli milleteler oluşuyor. İsveç ’te ciltleri meseleli hastalar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, perhizlerine çinkü ilave edildiğinde, üç ayda yüzde 85′lik bir iyileşme olduğu tespit edilmiş. Çinko aynı zamanda zararlı kolajenin kırılıp yeni kolajen üretilmesini de sağlıyor.
9- Somon Cildi hoşlaştıran omega yağ asitleri açısından en zengin besin kaynağı olan somon balığı, iltihaplanmayı değişik besinlerden daha tesirli bir biçimde eksiltiyor. Somon cilde ışıltı veriyor ve göz altındaki kabarıklıklarla buruşuklukları eksiltiyor.
10- Nar Bu kış meyvesi, yeşil çaydan bile daha güçlü bir anti-oksidandır. Özellikle hücreleri serbest radikallere karşı gözetmekte çok tesirli olan nar ayrıca, bedendeki östrojen gibi bazı hormonların yine kullanılmasına ve bu sayede cilt hücrelerini gözetmeye destekçi oluyor.
11- Zeytinyağı Kuruluğa karşı nasihat edilen zeytinyağı, pürüzsüz bir cilt sağlıyor. Şayet çok kuru ve dökülen bir cilde sahipseniz, yeterince yağ almıyor olabilirsiniz. Beslenme programınıza uygun ölçüde yağ ilave ettiğinizde, bu vaziyetin birkaç hafta içerisinde iyileştiğini görürsünüz. Şayet cildiniz kuruysa günde bir çorba kaşığı zeytinyağı için. Zeytinyağındaki yağ asitleri tıkanmış gözeneklerin arınılmasına da destekçi oluyor.
12- Çilek Bu tatlı meyve, kolajen imalini çoğaldıran ve ihtiyarlamaya neden olan serbest radikallere karşı koruma sağlayan bir anti-oksidan olan c vitamini güzergahından çok zengin. Çilek ayrıca, kapsadığı malik asit sayesinde diş minesindeki kirleri de eksiltmeye destekçi oluyor. Bunları da deneyin: Yabanmersini, kivi ve portakal.
13-Ispanak Sivilceye iyi geldiği tespit edilen, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı bitkiler bol ölçüde anti-oksidan, demir ve çinko kapsıyor. Yeterince demir almayan bayanların ciltlerinde koyu renkli milleteler oluşuyor. İsveç ’te ciltleri meseleli hastalar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, perhizlerine çinkü ilave edildiğinde, üç ayda yüzde 85′lik bir iyileşme olduğu tespit edilmiş. Çinko aynı zamanda zararlı kolajenin kırılıp yeni kolajen üretilmesini de sağlıyor.
14- Somon Cildi hoşlaştıran omega yağ asitleri açısından en zengin besin kaynağı olan somon balığı, iltihaplanmayı değişik besinlerden daha tesirli bir biçimde eksiltiyor. Somon cilde ışıltı veriyor ve göz altındaki kabarıklıklarla buruşuklukları eksiltiyor.
15- Nar Bu kış meyvesi, yeşil çaydan bile daha güçlü bir anti-oksidandır. Özellikle hücreleri serbest radikallere karşı gözetmekte çok tesirli olan nar ayrıca, bedendeki östrojen gibi bazı hormonların yine kullanılmasına ve bu sayede cilt hücrelerini gözetmeye destekçi oluyor.