Genel Sağlık

Bu 7’liyi en çok biz yemeliyiz!

.jpg

Kadınların vücut sistemlerinin doğru çalışması için bazı besin ve vitaminlere ihtiyaçları vardır. Bu nedenle sağlıklı ve fit kalmak isteyen bir kadın, bazı yiyecekleri daha sık tüketmelidir.

27143.jpg

Brokoli

Detoks etkisi yaratan enzimler barındırmasıyla vücuttaki zararlı taksinleri atmayı sağlayan ve diyet listelerinde sıkça karşınıza çıkan brokoli kadınların en sık tüketmesi gereken yiyeceklerden bir tanesi. Bu yiyeceğin kadınlar için önemli olmasının bir nedeni asla kilo ardırmayışı, bir diğer nedeni de kanserle savaşan etkili bir yiyecek olması.

30882.jpg

Soğan

Soğan kemikleri güçlendiren etkisiyle, erkeklere oranla kadınlarda çok daha fazla görülen osteoporoz, yani kemik erimesinden sizi korur. Antibakteriyel, b6 ve c vitamini açısından zengin, kan dolaşımını hızlandıran özellikler taşır. Göğüs kanseri riskini %25 olarak göğüs kanseri, %73 olarak yumurtalı kanseri riskini azaltır.

30883.jpg

Yulaf

Glisemik indeksi düşük, fiber açısından zengin yulaf, gamma linoleik asit (GLA) bulundurur. GLA da kadınların hormonal değerlerinin dengede kalmasını sağlar.
Fiber, kan şekerini ve kolestrolü düşürerek kardiovasküler hastalıkların önüne geçer.

30884.jpg

Balık

Daha önce bahsettiğimiz balık yağını kullanmayı düşünmelisiniz, çünkü balık yağı bir kadının ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin neredeyse çoğunu barındırıyor. Bu vitamin ve mineralleri balık yiyerek de sağlayabilirsiniz, tabii kızartma yapmadan.

Balık yağının diğer faydalarına gözatmak için…

28102.jpg

Kakao

Kadınlar, özellikle menstural dönemlerde hormonal etkiyle çikolata tutkusu içine girerler. Bunun sebebi kakaonun rahatlatıcı ve mutluluk verici bir endojen hormon olan anandamid barındırması.

30885.jpg

Greyfurt

C vitamini açısından zengin greyfurt bağışıklık sisteminizi ayakta tutan güçlü bir meyve olmakla birlikte, doğal bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilecek bir yiyecek.

27132.jpg

Yoğurt

İçerdiği probiyotik sayesinde hazımı kolaylaştırır. Bu şekilde vücut şişkinlikten kurtulur.

28042.jpg