Boğaz kuruluğunun dermanı tuzlu su!
Sağlık Yazıları

Boğaz kuruluğunun dermanı tuzlu su!

Kışın kuru havalarda ve devamlı klimalı etraflarda bulunan şahıslarda boğaz kuruluğuna sık tesadüfüldüğünü söyleyen Dr. Sinan Akkurt, pek çok hadisede ıhlamur, salep, limonlu çay ve çorba gibi sıcak meşrubatlar, pastil, gargara, istirahat ile beraber iyileşme sağlanabildiğini söyledi.  Boğaz kuruluğunun ayrıca alerjilere, sigaraya, yeterince su içilmemesine, solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak büyüyebileceğini kaydolan Dr. Akkurt, bir haftadan fazla süren olaylarda hekim kontrolunun koşul olduğunu belirtti.

Boğazda kuruluş, tahriş, kaşıntı ve yanma şikayetlerinin son günlerde çoğaldığına dikkat toplayan Dr. Sinan Akkurt, kronik hale gelmemiş hafif şikayetlerin boğazın dinlendirilmesi, civarın ıslatılması, su tüketiminin dengelenmesi, ıhlamur, salep, limonlu çay ve çorba gibi sıcak meşrubatlarla boğazın yumuşatılması yoluyla giderilebileceğini önerdi.

Hafif seyirli ve seyrek görülen boğaz kuruluklarının giderilmesi için tuzlu su ile gargara yapılmasının hem boğazın nemli kalmasına destekçi olacağını, hem de tahrişi eksilteceğini ifade eden Dr. Akkurt, “Gargara boğazdaki kan akışını hızlandırır, bakteri ve virüslerle savaşır ve iyileşme sürecini süratlendirir.” dedi. Gargara suyunun yutulmaması gerektiğine dikkat çekti. Dr. Akkurt ayrıca “Bir çay kadehi suda karıştırılacak bir limon suyu ve bir tatlı kaşığı bal da boğazınızı yatıştırabilir. Bu karışıma zencefil-zerdeçal ilave ederek antiseptik ve antibakteriyel özelliğini kuvvetlendirebilirsiniz.” dedi. Özellikle sigara içilmemesini, içilen etraflarda bulunulmamasını vurgulayan Dr. Akkurt, alkolün de boğazdaki nemi emen bir özeliği olduğuna bu sebeple tüketiminin mahzurlu olduğuna değindi.

Boğaz adalelerinin de dinlenmeye lüzumu var

Boğaz kuruluğuna bağlı olarak yutkunma ve konuşma eforluğu oluşabileceğini, boğazın bu doğrultuda zorlanmayarak dinlendirilmesini öneri etti. Dr. Sinan Akkurt, “Çok fazla konuşmayarak, yutkunmak için kendimizi zorlamayarak ses telleri ve boğaz adalelerimizin dinlenmesine izin vermeliyiz.” dedi. Çok baharatlı, acı ve yağlı besinlerden bu yarıyılda uzak durulmasının verimli olacağını söyledi. Bu temkinlere rağmen bir haftayı aşan boğaz kuruluklarının enfeksiyonlar, alerjiler, urlar, kanserler, reflü gibi değişik hastalıkların bulgusu olabileceğine işaret ederek hekim kontrolunun koşul olduğunu dile getirdi.