Böbrekleri tehdit eden 10 kusurlu tavır!
Sağlık Yazıları

Böbrekleri tehdit eden 10 kusurlu tavır!

Böbreklerimizin bedenimizin atıklardan kurtulmasını sağlamak, tansiyonu ve kandaki eritrosit balansını tertip etmek gibi çok ehemmiyetli vazifeleri var. Böbreklerimize hasar veren en ehemmiyetli şey ise kusurlu alışkanlıklar!

Sigara içmek Günümüz tıbbi bilgileri ışığında emin olunan bir şey varsa, o da sigara içmenin böbrekler de dahil olmak üzere, bedenin hemen hemen tüm uzuvlar için hasarlı olduğu. Bir Hayli araştırma sigara içmenin böbrek hastalıklarını tetiklediğini ortaya koyuyor.

34892_10.jpg

Yeterli su içmemek En ehemmiyetli kusurlu alışkanlıklardan biri yeterli su harcamamak. Gün içinde gerektiği kadar akışkan almadığınızda böbreklerdeki kan akımı eksilir ve en sonunda kanda üre başta olmak üzere muhtelif zehirli maddeler birikir. Bedenden atılamayan bu maddeler iç uzuvlara zarar verir. Ayrıca unutmayın ki susadığınızı sezdiğiniz anda, bedeninizdeki akışkan yoksunluğu çok daha evvelden başlar. Dolayısıyla susamadan su içmeyi alışkanlık haline getirin.

34892_1.jpg

İdrar yakalamak Çoğumuzun sahip olduğu bir değişik kusurlu alışkanlık da tabiatın çağrısını geciktirmek. Mesanenizi idrarla dolu olarak uzun vakit beklettiğinizde, bunun idrar yollarında muhtelif negatif tesirleri ortaya çıkabilir. Misalin kısa vadede idrar yapma güçlüğü, enfeksiyonlar görülebilirken; uzun vadede ise mesane adalesinde aşınma ve cılızlık, idrarı hakimiyet etmekte güçlük gibi istenmedik vaziyetler ortaya çıkabilir. Daha ileri seviyelerde ise hidronefroz, başka bir deyişle idrarın böbreklere aralıksız geri tazyiki neticesinde böbrek yetmezliği büyüyebilir, hatta bu gidişat diyaliz lüzumuyla sonuçlanabilir.

34892_2.jpg

Çok fazla protein harcamak Kırmızı et ve değişik hayvansal proteinden zengin yiyeceklerin fazla tüketimi evvelden zarar görmüş böbreklere hasar verir. Gerçeğinde proteinden zengin bir beslenme kumpası sağlıklıdır.

Öte yandan protein ağırlıklı besinlerle tek doğrultulu beslenme ile bedende muhtelif asitler, azot ve eşi atıklar birikir. Bu maddeler taş yaradılışından nefrite kadar pek çok hastalığa zemin hazırlar.

34892_3.jpg

Soğuk algınlığı ve gribi önemsememe etmek Soğuk algınlığı ve gribi hafife almak böbrek zararına neden olabilen bir alışkanlık. Araştırmalar böbrek hastalığı tanısı konan hastaların evvelden bu tip viral hastalıklar sırasında yeterli istirahat etmediklerini ve beden mukavemetini kuvvetlendiren önlemleri önemsememe ettiklerini gösteriyor.

34892_4.jpg

Uykusuz kalmak Geceleri siz yatarken, uzuv ve dokularınız yenilenir. Bu sebeple deliksiz bir uykudan yoksun kalmak, bu yenilenme sürecini sekteye uğratarak böbreklerin ve değişik uzuvların aşınmasına yol açabilir. Böbreklerimizin bedenimiz için hayati olan faaliyetlerini yerine getirebilmesi için yeterli uyku ve dinlenmenin önemini unutmayın.

34892_5.jpg

Tuzlu gıdalara düşkünlük Besinlerle aldığımız sodyumun bedene hasarlı tesir oluşturmadan atılması, böbreklerimizin değişik bir ehemmiyetli vazifesini oluşturuyor.

Aldığınız sodyumun büyük bir kısmının bedenden dışarı atılması gerekir. Fazla tuz harcadığınızda böbrekler sodyumun atılımı için aralıksız çalışır. Bu da uzun yarıyılda böbreklerin ince damarlarında tazyik yükselmesine ve böbreklerin idrar süzme vazifesinde topallamaya yol açar.

34892_6.jpg

Rastgele ağrı kesici kullanmak Hafif ağrılar için dahi ağrı kesici almak, çoğu insanın sahip olduğu makûs bir alışkanlık. Zira bir hayli ağrı kesicinin ağır yan tesirleri var. Bundan muhtelif uzuvların yanı gizeme böbrekler de hasar görür. Araştırmalar uzun süreli ve toplamda fazla ölçüde ağrı kesici kullanılmasının, böbrek dokusunun beslenmesini bozarak böbrek yetmezliğine yol açtığını ortaya koyuyor.

34892_7.jpg

Fazla kahve ve çay içmek Susadığımızda, kimilerimiz suyun yerine şekerli-gazlı meşrubatlar, çay-kahve ve soda gibi akışkanları seçim ederiz.

Kafein de kan tazyikini yükseltebilir. Tazyiki de böbreklere zarar veren bir zorlanmaya neden olur.

34892_8.jpg

İçki tüketimini mübalağa etmek İçkili alkol aldığımızda kimi zaman uygun olan ölçünün hudutlarını göz arkasını ederiz. Oysa fazla içki alımı böbreklere zarar veren bir alışkanlık. İçki böbreklerinizi baskı altına alan bir hayli zehirli madde kapsar. Yüksek ölçüde ve uzun süreli içki tüketimi böbrek dokusundaki kanalcıkların beslenmesini bozar, bedenden akışkan ve bereketli mineralleri kaybettirir. Böbrek yetmezliğine yol açabilir.

34892_9.jpg
.