Bel ağrıdene ne iyi kazanç yürüyüş ve yüzme ağrıları kesiyor!
Sağlık Yazıları

Bel ağrıdene ne iyi kazanç yürüyüş ve yüzme ağrıları kesiyor!

Bel fıtığı, asap aşınması, yanlış sandalye tercihi ve hareketsizlik gibi sebeplerle oluşan bel ağrıları can sıkıcı bir mesele oluyor. Herkesin yaşamında en az bir kere yaşadığı bel ağrılarını gidermek için fazla zorlayıcı olmayan yürüyüş, yüzme gibi egzersizlere yönelmek gerekiyor. İşte ağrılarınızı dindirecek çözüm teklifleri…

Soğuk ve sıcak kompres ağrılara iyi geliyor

Emin miktarlar dahilinde faal hareket edebilmek bel ağrılarınızı gevşetmede size iyi gelecektir. Kan dolaşımın süratlenmesi adale gerginliğini eksilterek ağrıyı gevşetir. Hafif yürüyüşler yaparak kendinizi motive edebilirsiniz. Sıcak ve soğuk kompres uygulamak iyi gelebilir. Adale hafiflemesi için sıcak kompres uygulanabilir. Kısa hareketlerle egzersiz yapabilirsiniz. Böylece beyindeki endorfin salınımı uyarılarak natürel ağrı kesici tesirini görebilirsiniz.

Bel ağrıları için egzersiz

Bel ağrısı için egzersiz teklifleri ile kısa zamanda gevşeme sağlayabilirsiniz. Egzersizler beli zorlayacak biçimde olmamalıdır. Hafif egzersiz teklifleri ile kan akışı ve hormon salınımını harekete geçirebilirsiniz. Kronik bel ağrıları sürükleyen hastalar kumpaslı germe egzersizi programı alarak bel ağrılarının yinelenmesini durdurabilirler. Ancak unutmamak gerekiyor ki yorucu, zorlayıcı ve uzun süreli egzersiz programlarından sakınılmalı!

Yürüyüş
Yoga
Yüzme
Hafif kol ve ayak hareketleri

Adale yakalanmalarına ne iyi kazanç?

Bel ağrısı sürükleyenlerin en büyük problemlerinden biri beldeki adale yakalanmalarıdır. Kimileri bu vaziyeti esinti ya da kramp girdi gibi açıklamaktadır. Adale yakalanması yaşandığı zaman hareket etmek güçleşir. Ağrılar şiddetli sezilir. 

Beli çok zorlayacak bir biçimde hareket yapıldıysa soğuk kompres uygulayarak şişmeyi yasaklayabilirsiniz. Bir buzu bir bezin içerisine sarın. Ve ağrı sezdiğiniz bölgeye sürün. En fazla 20 dakika bekletin. 2 gün sonra soğuk kompres vazgeçilip sıcak kompres uygulanmalıdır. Cildinize zarar vermemek için sıcaklık derecesi cildiniz için uygun derecede olması gerekir.