Bedende iltihaplanmaya neden olan gıdalar nelerdir?
Sağlık Yazıları

Bedende iltihaplanmaya neden olan gıdalar nelerdir?

‘İltihaplanma’ başka bir deyişle bir öteki ismi ile ‘enflamasyon’ bedeninizde ciddi derecede zarar verebilecek, ciddiye alınmadığı sürece bedeninizdeki tam sistemi etisi altına alabilr. Bedeninizde oluşan iltihaplanmalara zemin hazırlayan bazı yiyecekler bulunmaktadır. Bu besinlerin tüketimi neticesinde bedeninizde olan enflamasyonun ilerlemesini sağlayabilir aynı zamanda tek başına tüketiminde dahi bedeninizde enflamasyona neden olabilir. Bu surattan sizler için enflamasyona zemin hazırlayan yiyecekleri sıraladık… Bakın bu yiyeceklerden uzak durun!

İlk olarak en çok dikkat etkeniz gereken gidişatlardan birisi de dondurulmuş besinler ve mikrodalga mahsulleri yer almaktadır. Dondurulmuş yiyeceklerin içerisinde yer alan trans yağlar oldukça sıhhatsizdir. Yapılan bir araştırmaya göre bol çok fazla trans yağ harcayan bayanlar ile az trans yağ harcayan bayanları karşılaştırmışlar ve çıkan neticeye göre çok trans yağ harcayan bayanlar az harcayan bayanlara göre yüzde 73 daha fazla C-reaktif protein seviyesine sahip olduklarını göstermiş. 

İçerisinde arıtılmış karbonhidratlar ve şekerinizi yükselten yulaf ezmesi ve soslardan uzak durmalısınız! Kan şekeriniz yükseldiği zaman bedeniniz sitokinleri özgür vazgeçer ve kan şekerinizi süratle yükseltip ardından süratle düşürür. Bunun neticesinde tatlı ve açlık krizleri başlar… Yapılan araştırmalara göre kan şekerinizi yükselten besinlerin tüketiminde şahsın irinli rastgele bir hastalıktan can verme tehlikeyi bayağı seviyede beslenen insanlara oranla 3 kat daha fazladır.

Zamanınızın olmadığı gidişatlarda pratik olmak için harcadığınız hazır çorbalar; içerisinde bulunan monosodyum glutamat başka bir deyişle beynimizin bir nevi bizim harcadığımız aburcuburların tadının hoş olduğuna dair yolladığı yanıltıcı bilgilerdir. İltihaplanmadan uzak durmak için yapmanız gereken içerisinde monosodyum glutamat bulunmayan yiyecekler harcamalısınız.