Bayanlar Daha Fazla Etkileniyor
Psikolojik Sağlık

Bayanlar Daha Fazla Etkileniyor

Bayanlara tesiri daha fazla Günümüzde süratle büyüyen bilim ve teknoloji insan yaşamını oldukça basitleştirdiğini aktaran Memorial Diyarbakır Sağlık Kurumu Nöroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Ertuğrul Uzar, teknolojinin yanılgılı kullanımının, sağlık açısından bazı tehlikeler taşıdığına dikkat çekti.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre telefon, tablet ya da bilgisayar karşısında çok fazla zaman geçiren şahıslar dağılan elektromanyetik dalgalar sebebiyle baş sızısından şikayet ettiğini dile getiren Doç. Dr. Uzar, gebelikte ve çocuklarda telefon kullanımı baş sızısı sebebi olabileceğini ifade etti.

Cep telefonunu yoğun kullanan ve baz istasyonlarına yakın bölgelerde yaşayanlarda baş sızısı, hafıza farklılıkları, sersemlik ve uyku problemleri gibi nöropsikiyatrik şikayetlerin sık görüldüğünü aktaran Doç. Dr. Uzar, telefonla uzun vakit konuşanlarda baş sızısı, kulakta ve başta yanma hissi oluşmakta, gebelik yarıyılında ve çocuklarda hakimiyetsiz cep telefonu kullanımı migren ve değişik kişiliklerdeki baş sızılarına neden olabileceği yapılan çalışmalarla ispatlandığını belirtti.

“PSİKOLOJİDE NEGATİF ETKİLENEBİLİR”

İş hayatının bırakılmaz parçası olan bilgisayarların da ehemmiyetli sağlık meselelerine yol açtığını vurgulayan Doç. Dr. Uzar, “Uzun vakit cep telefonu ve bilgisayarın hakimiyetsiz kullanımı, baş ve eklem sızısı, duyma kaybı, sersemlik hissi, baş dönmesi, kasvet, stres ve gerginlik hali ile ilişkili meseleleri ortaya çıkarmaktadır. Cep telefonu ve bilgisayar kullanan bayanlar erkeklerden daha fazla negatif etkilendiği de unutulmamalıdır” dedi.