Baş dönmesi neden olur vertigo nedir vertigoya neden olan hastalıklar nelerdir?
Sağlık Yazıları

Baş dönmesi neden olur vertigo nedir vertigoya neden olan hastalıklar nelerdir?

Önemsemediğiniz baş ağrılarınız aslında bambaşka bir sorunun belirtisi olabilir! Baş dönmesi yani tıp dilinde ”Vertigo” toplumda sıklıkla görülmektedir. Peki tedavisi nedir? Önlemi nasıl alınır gibi sıklıkla sorulan soruların yanıtlarını elmaelma.com okurları için derledik. Eğerki sizde sıklıkla baş ağrısı yaşıyorsanız vertigoya dikkat!

MENİER HASTALIĞI

Yapılan araştırmalara göre sıklıkla görülen kulak çınlamaları, işitme kaybı ve baş dönmelerinin temel nedeni olarak ”Menier” hastalığı temel almaktadır. Tedavisi arasında ilk temel adım ise diyet ve ilaç tedavisi gösterilmektedir. Gerekli noktada cerrahi müdehalesi yapılmaktadır. Menier hastaığı strese bağlı olarak görülmektedir. 

KULAK KRİSTALLERİ

Sıklıkla yaşanan baş dönmeleri başın pozisyonuna bağlı olarak gelişmektedir ve bir kaç saniye sürmektedir. Genellikle bu tarz baş dönmeleri yatakta sağa sola dönme veya aşağı yukarı bakma durumlarında gerçekleşmektedir. 

İÇ KULAK NEZLESİ

Şiddetli olarak baş dönmelerinin yaşandığı aynı zamanda mide bulantılarının hat safada olduğu durumlar iç kulak nezlesine neden olmaktadır. Temel nedeninde ise bir kaç hafta öncesinde soğuk algınlığının yaşanmış olmasıdır.

MİGREN

Baş dönmesi atakları sekronize olabilmektedir. Kulak basıncını artmasıyla bulgular seyredilebilmektedir. Ancak migren tedavisi ile bu bulgular kaybolmaktadır.