Bakirelere jinekolojik tetkik nasıl yapılır her kadın 1 kere yaptırması gerek!
Sağlık Yazıları

Bakirelere jinekolojik tetkik nasıl yapılır her kadın 1 kere yaptırması gerek!

Bakirelere jinekolojik tetkik nasıl yapılır? Jinekolojik tetkikin kadınlar için ehemmiyeti nedir? Jinekolojik tetkik kadınlar için oldukça ehemmiyetli bir safhadır. Her kadının kumpaslı periyotlarda jinekolojik tetkik yaptırması gerekmektedir. Bunun sebebi ise kadınlarda rastgele bir hastalığın erken tespiti için jinekolojik tetkik hayati ehemmiyet taşımaktadır. Ancak bu gidişat henüz bakire olan kadınlar için tehlike taşıyabilir. Peki bakirelerde jinekolojik tetkik nasıl yapılır? İşte merak edilenleri elmaelma.com olarak bir araya getirdiklerimiz…

JİNEKOLOJİK TETKİKİN KADINLAR İÇİN EHEMMİYETİ

Jinekolojik tetkik ile rahim, rahim ağzı, yumurtalık ve vajen kanserleri çok erken aşamalardayken tespit edilebilir. Yeniden rahim ağzı bölgesindeki enfeksiyonlar henüz bir yaraya yol açmadan teşhis ve rehabilitasyon edilebilir. Cinsel olarak etkin her kadının hiçbir jinekolojik şikayeti olmasa da kumpaslı olarak senede en az bir kere jinekolojik tetkikten geçmesi koşuldur. Genç kızlarsa, kadınlık sürecine girmeden evvel en az 1 kere, genital uzuvlarının gelişimi ve adet kumpaslarının takibi açısından kesinlikle jinekolojik tetkike tabi olmalıdırlar. Jinekolojik tetkikte öncelikle kadının dış genital uzuvları gözle araştırılır.

Bu sırada dış dudaklarda, kitleler ve sert dokular varsa akıntının rengi, görünümü, kızarıklık ve şişlik olup olmadığına bakılır. Daha sonra vajen ve rahim ağzına spekulum sınan aletle gözle bakılarak araştırılır. Bu esnada vajen ve serviksteki muhtelif lezyonlar, yaralar, kitleler ve varsa akıntı dolaysız bakılarak araştırılır. Lezyonlardan smear sınan sürüntü veya icap ediyorsa biyopsi parça alınır. Akıntı varsa bundan kültür alınabilir ve dolaysız mikroskopta araştırılabilir. Vajen ön ve arka tarafında sarkma olup olmadığı idrar torbasının ve “üretra” denilen idrar yapılan kanalın vaziyetine bakılır. İdrar kaçırma olup olmadığı tespit edilir.

BAKİRELERE VAJİNAL ULTASON YAPILIR MI?

Bakirelerde spekulum tetkiki ve vajinal ultrason yapılamaz. Vajinal el tetkiki de çeper yırtılmasına yol kalemtıraşı için olası olmaz. Bunun yerine dış genital uzuvlara gözle bakılır ve bu yolla gelişim, akıntı, lezyonlar vs. değerlendirilir. Akıntı kültürü alınabilir. Hastaların çoğu karşı çıksa da rektal tetkik yapılarak batın içi kitleler incelenebilir. İdrar kesesi doldurularak sıkışma hissi oluştuğunda abdominal yolla ultrason yapılabilir.