Bahar aylarında kalp nezlesi neden olur belirtileri nelerdir tedavi yöntemleri nelerdir?
Sağlık Yazıları

Bahar aylarında kalp nezlesi neden olur belirtileri nelerdir tedavi yöntemleri nelerdir?

Mevsim geçiş dönemlerinde sürekli değişen hava şartları insan sağlığı ve günlük hayat temposunu da etkiliyor. Özellikle kalp hastalığı bulunanlar mevsim geçişlerinden daha fazla etkileniyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hilal Kurtoğlu Gümüşel, dondurucu kış aylarından bahara geçtiğimiz bugünlerde ani ısı değişimlerinin kalp krizine davetiye çıkardığına dikkat çekti.

 KALP KRİZİ FELÇ RİSKİNİ ARTIRIYOR!

Havadaki ani ısı değişikliklerinin kalp-damar hastalıkları için risk unsuru olmaktadır. Damarlar soğuk havalarda büzülmekte, sıcak havalarda ise genişlemektedir. Risk faktörü olan kişilerin kalbi bu değişime ayak uyduramayarak kalp krizine yol açabilmektedir. Sıcaklarla birlikte havadaki nem oranının da arttığını, bunun sonucunda da terlemeyle birlikte su ve mineral kaybı meydana gelmektedir. Vücutta sıvı kaybı yaşanması ile kanda koyulaşma ve pıhtılaşma meydana gelebildiğini, bu durumun da kalp krizi ve felç riskini artırdığını söyledi. Vücudumuza dakikada yaklaşık 5 buçuk litre kan pompalayan hayati organımıza karşı farkındalık yaratmanın ve bu farkındalık sayesinde erken tanının hayat kurtarmaktadır. Kalp hastalıklarının herkesin kapısını çalabilmektedir. Önemli olan kapıyı çalmadan önlem almaktır. 

BAHARDA KALP SAĞLIĞI İÇİN 9 ÖNEMLİ KURAL!

Risk faktörlerinden haberdar olun (Ailenizde kalp hastalığı olan var mı bilin)
Sigara ve alkolden kaçının
Kolesterolünüzü ölçtürün
Tansiyonunuzu özellikle 40 yaşından itibaren düzenli ölçün
Tansiyon ölçerken mutlaka oturur vaziyette olun, yemekten bir saat sonra ya da aç karna ölçün. Tansiyonunuzu ölçerken bacak bacak üstüne atmayın ve kolunuzu göğsünüze yakın yükseklikte masaya koyun.
Kafeinli içecekler, yağlı yiyecekler ve kızartmaları fazla tüketmeyin.
Hareket edin, haftada en az beş gün 30 dakika tempolu yürüyüş yapın
Günde 2 litre su için
Erken tanı hayat kurtarıyor, düzenli check-up yaptırmayı ihmal etmeyin

KALBİNİZ FARK ETMEDEN SİZ FARK EDİN!

Mevsim geçişlerinde belirgin olarak artan solunum yolu enfeksiyonlarının da kalp hastalıkları için önemli bir risk faktörü olmaktadır. Solunum yolu enfeksiyonları neticesinde oluşabilen kalp zarı enflamasyonu da (kalp nezlesi, perikardit) bahar aylarında artmaktadır. Kalp yetersizliği hastalarında akciğerde sıvı birikimi nedeniyle solunum yolu enfeksiyonları daha ağır seyredebilmekte, sıklıkla zatürreye neden olabilmektedir.