Genel Sağlık

Bademde hem sağlık, hem güzellik var

.

.jpg

‘Öyle bir yiyecek olsa ki, hem tok tutsa, hem zayıflatsa, hem lezzetli olsa, hem hemen bulunabilir olsa, hem de insan sağlığına sağlık katsa’ diyorsanız, badem tüketmeye başlamalısınız.

Badem güzellikten, sağlığa kadar bütün problemlere deva oluyor. Bir besinle, hem sağlık, hem de güzellik kazanmak artık hayal değil.

10331.jpg

1. Diyeti destekler

Gün içerisinde tüketilen badem, diyet yaparken düşen kan basıncını dengeler ve açlığı bastırır.

Bademi satın alırken dikkat ; çiğ, kavrulmamış ve tuzsuz olarak satın alın.

Mümkünse kabuklu ve kabuğu kolay kırılabilir olandan tercih edin.

Bir defada 15’den fazla yemeyin. Küçük bir kaseye sayarak koyun. İş yerinizde çekmecenizde ve çantanızda 15’lik küçük paketler şeklinde de bulundurabilirsiniz.

Ara öğünlerde özellikle tercih etmeye çalışın.

8108.jpg

2. Cinsel güçsüzlüğe karşı etkilidir.

Eski zamanlardan beri doğurganlılıkla bağdaştırılan badem, ayrıca kokusuylada kadınlarda tutkuyu tetikliyor. Araştırmacılara göre ise, vitamin E, magnezyum ve liflerin bulunduğu bademi kadın erkek herkes tüketmeli.

12539.jpg

3. Badem kalp dostudur

Kolestrolü düşürür. Kalp krizi riskini %50 azaltır. Her gün 42 gr badem, fındık yediğimizde kalp hastalığı riski azalmaktadır.

Bademi haftada bir kez düzenli tüketenlerde kalp damar hastalığı gelişme riski yüzde 8.3, haftada 4 kez tüketenlerde ise yüzde 35-40 azalıyor.

12540.jpg

4. Badem annelerin sütünü arttırır

Hamilelerin sütünü artırır ve bebeklerin gelişimine yardımcı olur. Hamilelik dönemlerinde günde bir avuç (ortalama 40 gram) badem tüketen anne adaylarının bebeklerinin beyin gelişimi daha sağlıklı olur.

12541.jpg

Bademin güzelliğe etkisi

Saçlarınız beyazlaşmaya başladığında siz de badem yemeye başlayın. Çünkü bademin içinde bulunan enzimler, saçların beyazlamasına neden olan oluşumu engelliyor.

Bademli Gözenek Sıkıştırıcı Maske

120gr kabukları soyulmuş badem,
1 yumurtanın akı,
1-2 çorba kaşığı gül suyu.

Bademleri döverek iyice un haline getirin. Yumurta akını çırpmadan katın. Karışıma, yumuşak bir macun haline sokacak kadar gülsuyu ekleyin. Elde ettiğiniz maskeyi yüzünüze sürün, 10 dk bekledikten sonra durulayın.

12542.jpg