Badem Yağının Saç Köküne Verimi
Grip - Soğuk Algınlığı

Badem Yağının Saç Köküne Verimi

Badem, gülgiller familyasında bulunan bir ağaç cinsinin, yenebilen meyvesidir. Bulunduğu familyanın öbür azalarının aksine badem tatlı ve etli bir dış etraf yerine bir örtü ile kaplıdır, içinde ser bir kabul ve kabuğun içinde yenilebilen çekirdek kısmı bulunur. Badem ağacı güneybatı Asya ’ya özgü, boyu 4-9 metre ’ye erişebilen, mızraksı yaprakları olan ve 5 taç beyaz veya sarih pembe yaprakları olan ufak bir ağaç cinsidir. Yabani hali ilk olarak akdeniz bölgelerinde yetişmiştir. Kültüre alınmış biçimde kuzey bölgelerde de yetiştirilebilir.
Badem Yunanistan, İran, İtalya, Fas, Portekiz, İspanya, Suriye, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri ana üreticilerindendir ve takribî olarak 1,5 milyon ton imali bulunmaktadır.
Badem yağı, badem çekirdeğinin soğuk pres usulü ile bunalmasından elde edilir, soluk sarı renkli, hafif kokulu ve ceviz tadında bir sabit yağdır. Badem yağı kuru ve çatlak ciltleri çok pozitif tesirler ve pürüzlerini giderir. Ayrıca badem yağı saç besleyici olup, saç dökülmesini önler. Kabızlık giderici özelliği sahiptir. Antioksidan e vitamini istikametinden oldukça zengin olan badem yağı bu özelliği ile yaşlılık tesirlerinden ve pek çok hastalıktan gözeticidir. Bunların yanında badem yağı gebelik sırasında karın bölgesine uygulandığında, doğum sonrası çatlakların oluşmasını yasakladığı öğrenilmektedir
Badem yağı, amygdalus communis cinsinin acı veya tatlı varyeterlerinin olgun tohumlarında soğukta bunalmasıyla elde edilen bir yağdır.Badem acı yağı 8m.yükseklikte bir nebattır.Badem yağı soluk sarı renkli,hafif kokulu ve ceviz tadında bir drogdur.

İçerden özellikle bebekler için müshil olarak kullanılır. Dışardan ise yumuşatıcı,yara rehabilitasyon edici,yanık iyileştirici,saç gürleştirici olarak bilinir.Orta çağda ünlü Ibn Sina yolculukta susuzluğu giderici olarak kullandı.
Yeniden 16.yy de Türk doktoru Nidai de 17.yy de Salih bin Nasrullah yağın yüzdeki çillere sürüleceğini,sıcak badem yağının kulak sızısında kulağa damlatılacağını,saçları gürleştirmesi için başa sürüleceğini bildiler.Eski aktarlar badem yağı elde etmek için bademleri değirmen taşında ezerler ve çıkan yağı tenekelere doldururlardı.
Dışarıdan teni yağlayıcı,yanıkları yumşatıcı,saçları gürleştirici olarak sürülür.Saç bakımında badem yağının tesiri ehemmiyetli derecede görülmüştür. Bebeklere müshil tesir için yalatılır.
Bir ölçü yağ, bal ile karıştırılır ve bu karışımdan bebeğe müshil olarak 1 kahve kaşığı verilir.