Ayak Mantarının Nebatsal Rehabilitasyonu, Natürel Çözümü
Genel Sağlık

Ayak Mantarının Nebatsal Rehabilitasyonu, Natürel Çözümü

Ayak mantarının nebatsal rehabilitasyonu ‘nde, konutta basitlikle uygulanabilecek olan yollardan kimileri şunlardır:

Elma Sirkesi: Ayak mantarının oluşturduğu sızıyı eksiltmede tesirlidir. Aynı zamanda ayak mantarını geçirebilmek için günde 2 kere; 2 kadeh sıcak su ve yarım fincan elma sirkesinin bulunduğu bir kapta 10-15 dakika gibi bir vakit ayakları bekletmek lüzumludur. Kabartma Tozu: Antiseptik özelliği vardır. İkincil mantar enfeksiyonlarının oluşmasını önler. Su ile kabartma tozu macun kıvamına gelene kadar karıştırılmalıdır. Bu karışım mantarın olduğu bölgeye sürülüp, bekletilmelidir. Günde 2 kere uygulanabilir. Hindistan Cevizi Yağı: Antifungal özelliği olmasından dolayı ayaktaki mantarı çok kısa vakitte ortadan kaldırabilme özelliğine sahip. Hindistan cevizi yağı, mantarın olduğu bölgeye 20 dakika süresince masaj yaparak sürülebilir. Günde 3-4 kere uygulanabilecek bir usuldür. Sarımsak: 2 diş ezilmiş sarımsak ile 2-3 damla zeytinyağı karıştırılır. Mantarlı bölgeye sürülerek 20-30 dakika bekletilir. Günde 1-2 kere uygulanabilecek bir usuldür.

Ayak Mantarını Önlemek İçin Ne Yapılır?

Ayak mantarını önlemek için yapılabilecekler şunlardır:

Her gün kumpaslı olarak ayaklar yıkanmalıdır. Çoraplar her gün kumpaslı olarak değiştirilmelidir. Ortak kullanım alanlarında ıslak tabanlara üryan ayak ile basılmamalıdır. Ayağı sıkan kunduralar uzun vakit giyilmemelidir. Terlik gibi şahsi eşyalar ortak kullanılmamalıdır.

Ayak Mantarı Bulaşıcı Mıdır?

Ayak mantarı bulaşıcıdır. Dolayısı ile rastgele birinden bu enfeksiyonu kapmamak için; özellikle ortak alanların paylaşımının olduğu yerlerde, şahsi eşyalar ortak kullanılmamalıdır.

Ayak Mantarı Nasıl Geçer, Ne Yapmalı? Tıklayın !

Ayak Mantarına Konutta Çözüm! Ağız Gargarası Tıklayın !

Tırnak mantarına çözüm buldum Tıklayın !

Hoş ve Bakımlı Ayaklar İçin Teklifler Tıklayın !

Yazın Ayak Kokusu ve Ayak Sıhhati Hakkında Tıklayın !

Etiketler

ayak bakımı ayak mantarı ayak mantarı natürel rehabilitasyon ayak mantarı rehabilitasyonu