Astıma ne iyi kazanç Ümit Aktaş'tan natürel astım kürü ve astım çayı tarifleri ve malzemeleri listesi
Sağlık Yazıları

Astıma ne iyi kazanç Ümit Aktaş’tan natürel astım kürü ve astım çayı tarifleri ve malzemeleri listesi

Astım hastalığı bahar aylarının gelmesiyle yeniden astım hastalarının kabusu olmaya başladı. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar astım hastalığı ile baş etmek için hem tıbbı hem de natürel yolları arıyor. Biz de elmaelma.com olarak Türkiye’nin Fitoterapi alanında eğitim alan ilk tıp hekimi olan Ümit Aktaş’ın Nebatsal Kürlerle İlaçsız Rehabilitasyon başlıklı kitabında yer alan Astım Kürlerini sizler için derledik. İşte Ümit Aktaş’ın astıma ne iyi kazanç sualine kendi kitabında cevap verdiği 4 astım kürü ve tariflerinin ayrıntıları.

ASTIMA KARŞI TARÇINLI ŞALGAM KÜRÜ TARİFİ VE MALZEMELERİ

Kaynamakta olan 3 kadeh klorsuz içme suyunun içine 1 çubuk tarçın Cortex Cinnamomum verum, 2 adet parmak büyüklüğünde meyankökü Glycyrrhiza glabra, 5 adet tane karabiber piper nigrum ve dörde dağılınmış 2 adet mandalina büyüklüğünde şalgam Brassica napobrassica atılır. Ağzı kapalı olarak, kısık ateşte 14 dakika kaynatılır. Sırça bir kavanova boşaltılır, ağzı kapatılarak saklanır. Her saat başı 1 fincan miktarında ocakta ısıtılarak ılık kıvamda içilir.

12 gün süresince küre devam edilmelidir. Özellikle balgam attırıcı olarak verimlidir. Solunum yollarını tıkayan, ıslak sesine benzeyen solunm sesine neden olan, hırıltılı tip solunum şikayeti olan astım hastaları kullanabilir.

ASTIM İÇİN NATÜREL BUHU KÜRÜ TARİFİ İNHALASYON KÜRÜ 

Takribî 30 santimetre çapında büyükçe bir sırça kasenin içine 2 litre kaynar su konulur. İçine 20 damla tıbbi nane Mentha piperita yağı, 20 damla okaliptus Eucalytus globulus yağı, 6 gram çam reçinesi ve 7 diş karanfil Eugenia caryophyllata ilave edilir. 

Günde 3 defa, başınızın çevresini bir örtü ile hoşça kapatarak kasenin üzerine eğilmek suretiyle sıcak suyun buğusunu soluyun. Astım krizlerinin gelişini sezdiğiniz anda, inhalasyon kürünü uygulamaya başlayın. Ne kadar tesirli olduğun görünce afallayacaksınız.

ASTIM SEBEBİYLE SOLUNUM SIKINTISI SÜRÜKLEYENLERE MEYANKÖKÜ KÜRÜ TARAFİ

Kaynamakta olan yarım litre klorsuz içme suyunun içine 3 adet parmak büyüklüğünde meyan kökü Glycyrrhiza glabra atın. Ağzı kapalı olarak 12 dakika kaynatın. Altını kapatın, 2 tatlı kaşığı anason Pimpinella anisum L. , 1 tatlı kaşığı rezene Foeniculum vulgare L. ve bir tatlı kaşığı hatmi çiçeği Althaea officinalis ilave edin. Tekerrür ağzını kapatarak 12 dakika demlenmeye vazgeçin. Soğumadan tamamını yudum yudum için.

Sabah ve akşam günde 2 defa taze olarak hazırlanıp içilmelidir. 

ASTIM ÇAYI TARİFİ 

1 tatlı kağışı ebegümeci Malva sylvestris, 1 tatlı kaşığı dağ kekiği Thymus vulgaris ve 1.5 tatlı kaşığı asaplı ot Plantago lanceolata, kaynamakta olan 1 su kadehi içme suyunun içine atılır. Ağzı kapalı olarak 2 dakika kaynatılır. Altı kapatılır ve 7 dakika demlenmeye vazgeçilir. 

Astım hamleleri gelmeden evvel, soluğunuz sıkıştığında bu çayı içmeye başlayın. Günde 6 kadehe kadar içebilirsiniz.