Aşkın aşırısı kalp krizine neden oluyor!
Sağlık Yazıları

Aşkın aşırısı kalp krizine neden oluyor!

Uzmanlara göre gücenmek, psikolojik travma, stres, fazla coşku ve aşk gibi metabolizmayı etkileyen ruhsal gerilimler kalp hastası yapabiliyor.

Kalp rahatsızlıkları sebebiyle vefatla sonuçlanan olayların yüzde 15 ’i bunalım sebebiyle hakikatleşirken, bunalımın da fazla kilolar ve kolesterol gibi problemler sebebiyle oluşabildiğine dikkat çekiliyor.

42371_10.jpg

Başka Bir Deyişle gerilim, aşk, coşku, yeis, huzursuzluk, yoğun stres, ağır psikolojik travmaların bedenin hormonal balansını değiştirerek kalp hastalığına hatta kalp krizine neden olabileceği doğrultusundaki genel likeni psikokardiyoloji tarafından onaylandı.

42371_1.jpg

Psikokardiyologlar kalbimizin ruh halimize göre çarptığını belirtiyor. Sevdiğimiz bir insanın resmi bize gösterilince nabzımız yükseliyor. Yeniden sevdiklerimize yakınlaştıkça bedenimiz aşk hormonu olarak da öğrenilen Oksitosin ’i salgılıyor.

Uzmanlar, beynin kalple sıkı bir irtibat içinde çalıştığını ifade ederek sevinç, fobi ve hiddet durumalarında beynimizin, biz şuurunda olmadan asap sistemi aracılığıyla iletiler verdiğini, ardından kalbin süratli bir çalışma temposu içerisine girdiğini söylüyor

42371_3.jpg

Yeniden aynı biçimde huzur ve güven dinlediğimiz anlarda verilen iletiler kalp atışlarını yavaşlatıyor veya yaşam önceliğini gözetecek biçimde en minimal seviyeye sürüklüyor.

42371_4.jpg

Uzmanlar fazla tutku ve coşkunun riskli olabileceğinin altını çiziyor.

42371_5.jpg

Fanatikler için futbol riskli
Ludwig Maximilian Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada Almanya ’nın ev sahipliğinde reelleştirilen 2006 FIFA Dünya Kupası ’nda Almanya ’nın maçı olduğu günlerde, değişik günlere oranla üç kat daha fazla birey kalp ve damar problemleriyle sağlık kurumulara müracaat etti.

42371_9.jpg
.