Antibiyotiğin hasarlı tesirlerini eksiltmek için ne yapmalı?
Sağlık Yazıları

Antibiyotiğin hasarlı tesirlerini eksiltmek için ne yapmalı?

Antibiyotik kullanımı mikropları öldürürken bedenimiz için arkadaş olan ve sindirim sistemimizin kumpaslı çalışmasını sağlayan bakterileri de öldürüyor. Antibiyotik kullanımı sonrasında sindirim sistemi meseleyi yaşamamak için probiyotik dayanakların hayatımızdaki ehemmiyeti çoğalıyor.

Probiyotik ve prebiyotikleri bir arada bulunduran, çift kaplama teknolojisi ile üretilen, vitamin dayanaklı NBL Probiotic Optima sindirim sistemini ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini destekliyor.

Bir Hayli hastalığın rehabilitasyonunda antibiyotikler ehemmiyetli bir yere sahip. Ancak antibiyotiklerin mikropları öldürürken bedenimizdeki bir hayli dokuya da tesir ettiğini, bu ilaçları kullanılırken yan tesirlerini de göz önünde bulundurmak gerektiğini açıklayan İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Tarkan Karakan antibiyotiklerin bedene verdiği hasarları en aza indirmek için probiyotiklerin oldukça ehemmiyetli olduğunu vurguladı.

Mevsim farklılığı ve havaların soğuması ile hastalıkların çoğalışına ve buna bağlı olarak antibiyotik kullanımının çoğalışına dikkat toplayan Prof. Dr. Tarkan Karakan şu açıklamalarda bulundu; “ Mevsim farklılığı, kışın yanaşması ve havaların soğumasına bağlı olarak soğuk algınlığı, grip, sinüzit gibi hastalıklarda çoğalış alana geliyor. Kış ayları yanaştıkça antibiyotik kullanımı da günden güne çoğalıyor. Natürel antibiyotikler ne kadar yaşamı basitleştiren rehabilitasyonlardan bir tanesi olsa da yan tesirlerini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Antibiyotik kullanımından kaynaklanan ve en yaygın görülen ishal, hazımsızlık gibi rahatsızlıkların giderilmesinde probiyotikler ehemmiyetli yer yakalıyor”

Probiyotik antibiyotiğin yan tesirlerini besbelli biçimde eksiltiyor

Antibiyotik kullanımından kaynaklanan yan tesirlere ve bu yan tesirleri önlemek için neler yapılabileceğini anlatan İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Tarkan Karakan: “Antibiyotiklerin en sık görülen yan tesiri antibiyotik ilişkili ishaldir. Bunun yanında ağızda tat bozukluğu, mide şikayetleri, cilt döküntüleri görülebilir. Helicobacter pylori adlı midede gastrit, ülser yapan bakterinin rehabilitasyonunda yoğun antibiyotik rehabilitasyonu kullanılmaktadır. Bu alanda dünyada yapılan çalışmalar, probiyotik ilave edildiğinde, antibiyotik yan tesirlerin besbelli biçimde eksildiği görülmüştür. Yeniden antibiyotiğe bağlı ishallerin önlenmesi ve rehabilitasyonunda probiyotikler oldukça tesirlidir. Burada seçeceğiniz probiyotiğin çift kaplama teknolojisine sahip olması bağırsağa erişen canlı bakteri rakamının kaplamasız probiyotiklere mukayeseyle daha fazla olmasını sağlamaktadır.” dedi.

Probiyotik ve prebiyotikleri bir arada bulunduran vitamin dayanaklı, çift kaplama teknolojisi ile üretilen NBL Probiotic Gold sindirim sisteminin tertip edilmesine takviyeci olur.

Tescilli çift kaplama teknolojisi yalnızca NBL Probiotic mahsullerinde mevcuttur.