Genel Sağlık

Annenizden size neler servet kaldı?

.

.jpg

Kunduralarınızı ilk bağlayan ve ilk oyuncağınızı alan hep annenizdi. Peki ondan aldığınız başka neler var merak ediyor musunuz? Soracağınız bu suallerle geleceğe dair elinizde birkaç ipucu olacak.

Şu and 20’li yaşlarda olduğunuz kadar uzun musunuz?

Ortopedi ve omurga cerrahı Dr. Isader H. Lieberman’a göre; şayet anneniz gençlik senelerine göre birkaç santim kısaldıysa, bu düşük kemik yoğunluğu olabileceğini gösteriyor. Buna göre siz de ileride yüzde 50 olasılıkla aynı meseleyi yaşayacağınız anlamına geliyor.

13056.jpg

Göz testi yaptırdınız mı?

Ailenizde optik asaplarda zarar ya da ağ tabaka incelmesi rahatsızlığı bulunuyorsa, kesinlikle gözlerinizi testten geçirmelisiniz. Erken rehabilitasyon usulü ike tehlikeleri ortadan kaldırabilirsiniz.

13057.jpg

Güç bir gebelik yarıyılı mı yaşadınız?

Gebeliğin annelerinki ile aynı olmayabileceğini ancak, bazı karmaşıklıkların genetik irtibatı olabileceğini vurgulayan jinekoloji ve doğum eğitmeni Dr. Orna Kolker, annenizin kalça kemiği müsait değilse ya da darsa meseleli bir doğum yapabileceğinizi söylüyor.

13058.jpg

Hiç bunalıma girdiniz mi?

Bir Hayli insanın ailesine kendi us sıhhati mevzusunu açmaktan sevmediğini belirten Dr. Michael C. Smith, annenizin bunalımda olabileceğini ancak sizinle paylaşayı seçim etmiyor olabilceğini söylüyor. Şayet böyle bir gidişat varsa, bunalıma iki-üç kat daha eğilimkisiniz dmektir.

Meselelerle başa çıkmayı ebeveynlerden bilen çocuk, manilerle başa çıkma tekniklerini bilen bir annenin doğtu aktarımı sayesinde bunalımdan daha uzak kalır.

13059.jpg

Hiç beninizi aldırdınız mı?

Ailenizde ten kanseri rahatsızlığı olan varsa, değişik insanlara oranla daha fazla tehlike taşıdığınızı unutmamalısınız. Uzmanlar, koyu derili olsanız dahi güneşe çıkarken kesinlikle gözetici sürmeniz gerektiğinin altını çiziyor.

13060.jpg