Aç karnına yapılmaması gerekenler nelerdir?
Sağlık Yazıları

Aç karnına yapılmaması gerekenler nelerdir?

Bazen belirli bir süre aç kalmamız gerekebiliyor ama bunu yaparken dikkat etmemiz gereken bazı şeyler var! Sağlığınız için aç karnına bunları yapmaktan kaçının! Sizin için listeledik!

1- AÇ KARNINA İLAÇ ALIRKEN DOKTOR TAVSİYESİ ŞART!

Bazı ilaçları aç karnına almak gerekir ama bazı ilaçların etkisi azalır hatta mide kanamasına bir yol açabilir dikkat! Ağrı kesiciler gibi…

2-KAHVE İÇMEK

Sabahları herkesin ilk aklına gelen kahve içmek ve ayılmaktır ama aç karnına kahve tüketmek doğru olmaz. Sebebi kahve he r ne kadar kafeinsiz olsa bile asit üretimini uyaran bir maddedir. Bu da midenizde yanma ve sindirim sisteminizde sorunlara neden olur demek! 

3- ALKOL ALMAK!

Alkol alırken aç karnınaysanız alkolün emilimiiki katına çıkar bu durumda alkolün damar içi emilimi ile aynı etkide demek olur. Vücuttan çok daha yavaş bir şekilde atılan alkol ertesi gün akşamdan kalmayı en üst seviyede yaşayacaksınız demektir. Kalp, karaciğer ve böbreği de etkileyecektir!

4- SAKIZ ÇİĞNEMEK 

Çiğneme eylemi bünyemizde klorhidrik asit üretimini sağlar bu da aç karnına mukozaya etki edebilir ve sonuçta gastrite neden olabilirsiniz! Yemek yemiş bile olsanız sakızları 10 dakikadan fazla çiğnemeyin!

5-EGZERSİZ YAPMAK 

Aç karnına yapılmayacak bir başka önemli şey egzersiz yapmaktır. Çünkü kas kütlenizi arttırmak isterken tam tersi bir etkiye sebep olursunzu ve kaslarınızın gitmesine sebep olursunuz. Sağlık açısından uzun vadede son derece riskli

Vücudun enerjiye ihtiyacı olacaktır ve enerjiyi besinden salayan vücut bulamayınca yoğun eğzersiz yapmak kötü sonuçlara sebep olur.