Yiyeceklerin faydaları nelerdir? Hangi rahatsızlık için hangi yiyecek tüketilmeli?
Sağlık Yazıları

Yiyeceklerin faydaları nelerdir? Hangi rahatsızlık için hangi yiyecek tüketilmeli?

Kış aylarında yaşanan bitkinlik, halsizlik, dikkat dağınıklığı, süratli kilo çoğalışı, bağışıklık sisteminde cılızlık gibi vaziyetlere iyi gelen yiyecekleri derledik!

Antioksidan kaynağı yer elması
Yumruları ve kökleri ile birlikte tükettiğimiz ve yer altında yetişen yer elması gibi sebzeler; bütün bir vitamin, mineral ambarıdır. Flavonoidler, fenolik bileşikler ve antosiyaninler dediğimiz antioksidan kaynakları içeriğinde bolca btemizletir. Bedenden toksiklerin atılmasına ve enerji seviyesinin yükselmesine destekçidir. Salatalara ekleyerek veya zeytinyağlı yemeğini yaparak tüketebilirsiniz.

1514873695-3UBQ.jpg

Bitkinlik ve halsizliğe karşı balkabağı
Yoğun mineral içeriği sayesinde kasların daha kumpaslı çalışmasını sağlayarak kişinin daha enerjik sezmesine destekçi olan balkabağı; sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, demir, vitamin A ve posadan oldukça zengin bir sebze.

Bu sayede bitkinlik ve halsizlik gibi semptomları eksiltiyor. Balkabağını soğuk kış aylarında haftada bkocamanki kez çorba veya püre olarak tüketebilirsiniz.

1514873692-AAeE.jpg

Enerjinizi artırmak için avokado
Bünyesindeki polifenoller ve flavonoidler ile bağışıklık sistemini destekleyici etkisi bulunan avokado, gün içinde enerji seviyesini yükselterek süratli bir şekilde derlenmeyi sağlıyor. Ayrıca muzdan yüzde 35 daha fazla potasyum kapsayan avokado, kasların kumpaslı çalışmasına destekçi olarak bitkinlik hissini eksiltiyor. Yağ içeriği ve kalori oranı yüksek olduğundan avokadonun dikkatli tüketilmesi gerekiyor. Her gün kahvaltı ya da salatalarda yarısı yenilebilir.
Bolca lutein, zeaksantin ve beta karoten kapsayan ve bu sayede serbest radikaller isimli bedene hasarlı maddelerin atılmasını süratlendiren avokado, bunalım ve öteki negatif psikolojik rahatsızlıkların etkisini de eksiltiyor. A, B, C, E ve K vitaminleri ile bunların yanı gizeme demir, magnezyum, bakır, potasyum, fosfor gibi birçok vitamin ve minerali barındırıyor.

1514873692-ZogU.jpg

Enerji depolamak için pancar ve pancar suyu
Özellikle pancar suyu, egzersiz performansını artırdığı için sporcular tarafından da aşırısıyla seçim ediliyor.

Böylece kaslar kumpaslı olarak çalıştığından günlük performans çoğalıyor ve enerji seviyesi derleniyor. Şu soğuk günlerde enerjik sezmenin yolu ise; günde iki bardak pancar suyu!

1514873693-Tuhn.jpg

Bağışıklığı kuvvetlendirmek için kivi
C vitamini açısından en zengin besin kaynaklarından bkocaman olan kivi, kış aylarında zayıflayan bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Yeniden soğuk havaların getirdiği enerji azlığına karşı tüketilebilecek kivi; özellikle yumurta, kırmızı et, ktümörü baklagiller gibi demir kaynakları ile birlikte yenildiğinde halsizlik ve bitkinliği önlüyor. Aynı zamanda içerisindeki lif oranı yüksek olan kivi, bağırsakları daha süratli çalıştıran bir etkiye sahip. Bu sebeplerle kış aylarında her gün veya gün fazla bir adet kivi tüketilmeli.

1514873693-3Kjc.jpg

Enerji ambarı kuruyemişler
Ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar; omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, ko-enzim Q10, çinko, selenyum gibi bileşenleri içeriğinde btemizletmesi sebebiyle kalp damar rahatsızlıkları, karaciğer fonksiyon bozuklukları, şeker hastalığı, kanser, saç dökülmesi, Parkinson, Alzheimer gibi birçokhastalığa karşı koruyucudur.

Lif açısından da zengin olan bu meyve; bağırsak ve kalp sıhhatinin korunmasında ehemmiyetli bir yere sahip. Bağışıklık sistemini kış boyu kuvvetlendirirken hastalıklara yakalanmadan sağlıklı bir yarıyıl geçirmenize destekçi olur. Bir porsiyonunun yarım adet küçük nara eşdeğer olduğu unutulmadan günlük bir-iki porsiyon kadar tüketilebilir.

1514873694-tuvT.jpg

Psikolojik gevşeme için balık
Son senelerde deniz kirliliği ve ağır metaller sebebiyle balık tüketmekten kaçınırken, içerisinde bolca bulunan omega-3’ten de yoksun kalıyoruz. Oysa ki yapılan araştırmalar, özellikle kış aylarında sık görülen bunalımın gevşetilmesinde omega-3 kullanımının büyük faydayı olduğunu gösteriyor. Asap hücrelerinin çeper yapısının da omega-3’lerden oluştuğu düşünülürse, hücrelerin onarımı ve psikolojik gevşeme için kumpaslı balık tüketiminin ne kadar ehemmiyetli olduğu ortaya çıkıyor. Günlük motivasyonu artırmak ve asap sistemini onararak ruh sağlığını da beslemek ismine kışın yapılabilecek en hoş seçimlerden bkocaman da haftada iki-üç kez somon balığı veya mevsimbalığı tüketmek olacaktır.

1514873694-7w9D.jpg
.