Yeteri kadar su içmezsek ne olur?
Sağlık Yazıları

Yeteri kadar su içmezsek ne olur?

Bedendeki tüm hücre ve dokuların beslenmesi, hasarlı maddelerin bedenden atılması gibi bir hayli ehemmiyetli işlevin asıllaşması için, bedenimizin suya lüzumu vardır.

Yemekten evvel veya sonra kesinlikle su için

Su içme alışkanlığı kazanmak için her yemekten evvel veya sonra su için. Zira su içmeyi herkes unutabilir ama yemek yemeyi asla! Yemeklerden evvel veya sonra 1 kadeh su içtiğinizde hiç yoktan 1 litre su harcamış olursunuz. Bu da zamanla alışkanlık kazanmanızı sağlar.

44007_5.jpg

Suyunuza aroma katın

Bir Hayli insan suyu tatsız bulduğu ve içerken zevk almadığı için yeterince içemez. Bu surattan suya aroma katmak, su içmeye karşı daha istekli olmanızı sağlayabilir. Suyunuzun içine limon, elma veya salatalık dilimleri atabilirsiniz. Veya nane yaprakları, çubuk tarçın da koyabilirsiniz. Tüm bu lezzetli yollar, daha fazla su içmenizi ve aynı zamanda su içerken neşe almanızı sağlar.

44007_1.jpg

Suyu gözünüzün önünde bulundurun

Su içme alışkanlığı kazanmakta zorlanıyorsanız, bir müddet bunu kendinize anımsatmalısınız. Zira bazen su içmemenizin tek sebebi, hakikatinde usunuza gelmiyor oluşudur. Oysa su, bizim için hayati ehemmiyet taşıyan ve unutulmaması gereken bir meşrubattır. Bu surattan iş yerinizde masanızın üstünde; yatağınızın başucunda bir sürahi; çantanızda bir su şişesi bulundurmaya özen gösterin. Kısacası en çok zaman geçirdiğiniz yerlere, size su lüzumunuzu anımsatacak işaretler vazgeçin. Emin olun, bu sayede gün içinde daha fazla su içmiş olacaksınız.

44007_2.jpg

Suyunuzu her zaman serin tutun

Çok soğuk değil ama oda sıcaklığından azıcık daha soğuk bir su, her zaman insana daha lezzetli kazanç; zira içimi daha ferah ve basittir. Bu surattan suyunuzu serin yakalamaya özen gösterin. Bu biçimde su içme isteğiniz daha fazla çoğalacak ve suyun tadını daha lezzetli bulacaksınız.

44007_3.jpg

Kendinize hedef koyun

Günlük su tüketiminizin hesabını tutun. Daha sonra şayet yeterince su içmediğinizi düşünüyorsanız; kesinlikle içtiğiniz su kadehlerini sayın. Kendinize bu mevzuda hedefler koymanız, su içmek mevzusunda daha istekli olmanızı sağlayabilir. Mesela kendinize öğle yemeğine kadar 600 ml su içme koşulu koşun neticesinde de emin mükâfatlar koyun. Bu sayede, su içmek sıkıcı bir iş olmaktan çıkıp cümbüşlü bir hale dönüşebilir!

44007_4.jpg