Yeni keşif! Damağımızdaki tat duyusu 5 değil!
Sağlık Yazıları

Yeni keşif! Damağımızdaki tat duyusu 5 değil!

Yeni bir araştırma, damağımızdaki 5 tat duyusunun 6’ya çıkabileceğini söylüyor. Bu, nişastalı besinleri neden daha çok sevdiğimizi anlamaya da yardımcı olabilir.

2015 yılında Amerika’da yapılan bir araştırmada, yağın kendi tadının olabileceği savunuluyordu. Başka bir araştırma grubu da tatların kan, kalsiyum ve amino asitler gibi ayrılabilmesinin mümkün olduğunu savunuyor. Yani bildiğimiz tatlar listesinin de tamamen değişmesi mümkün olabilir.

38909_6.jpg

Araştırmacılar, karbonhidrat tadı ile günlük karbonhidrat tüketiminin fazlalığı arasında bağlantı olduğunu öne sürüyor. Araştırmayı yöneten Oregon State Üniversitesi’nden Juyun Lim: ‘’ İnsanlar bu sebeple kompleks karbonhidratları tercih ediyor olabilirler’’ diyor.
Genel olarak, karbonhidratlar ve şekerler aynı aileden sayılabilir. Bu sebeple şekerin ve karbonhidratın ayrı birer tat olduğu değerlendirmesinin yapılmış olması, size garip gelmiş olabilir. Araştırmanın detayı bu yüzden önem taşıyor.

38909_1.jpg

Bilim insanları, araştırmaya dahil olan 22 katılımcıya değişik oranlarda karbonhidrat içeren solüsyonları tattırdılar. Katılımcılar bu solüsyonların tadını ‘nişastamsı’ olarak değerlendi. Ayrıca bir kısmı bu tadı pirinç tadına benzetirken diğerleri ekmek ve makarna tadına benzetti. Sonrasında katılımcılara, özel olarak dil üzerindeki şeker tadını alan alıcıları bloke eden ve uzun zincirli karbonhidratların kırılmasını sağlayan enzimi bloke eden iki bileşik verildi.

38909_2.jpg

Şimdiye kadar, insanların karbonhidrat tadını ayırt edemeyecekleri düşünülüyordu. Çünkü karbonhidratlar çok hızlı parçalanırlar ve kendilerini oluşturan şeker moleküllerinden geriye yalnızca şeker tadı kalır. Bu sebeple karbonhidrat tadının tespit edilmesinin mümkün olmadığı düşünülüyordu. Daha önce bu alanda yapılan çalışmada da karbonhidrat tadı sandığımız şeyin aslında şeker tadı olduğu savunuluyordu.

38909_3.jpg

Fakat yeni yapılan araştırmada dil üzerindeki belirli alıcıları ve karbonhidrat parçalayan enzimleri bloke edilen katılımcılar, ‘nişastamsı’ bu tadı hala algılayabildiklerini belirttiler.
Juyun Lim, her kültürün karmaşık karbonhidrat sağladığı bir ana kaynağı olduğunu söylüyor. Yani tadını alamadığımız bir şeyi yiyor olmamız, pek anlamlı değil.

38909_4.jpg

Araştırmaya göre, yeni bulunan bu tat, insanların ekmek ve pirinç gibi karbonhidrat zengini gıdaları sevmesini de açıklayabilir. Bilim insanları yeni yapacakları çalışmalarla da dil üzerinde bu 6. tadı almamızı sağlayan reseptörleri tespit etmeye çalışacaklar. Aslında nişasta yeni keşfedilen tek tat da değil.

38909_5.jpg