Yeme bozukluğu hangi hastalıklara neden olur anksiyete bozukluğuna neden oluyor!
Sağlık Yazıları

Yeme bozukluğu hangi hastalıklara neden olur anksiyete bozukluğuna neden oluyor!

Yeme bozukluğu günümüzde anksiyete bozukluğu gibi pek çok hastalığı da birliktesi getiriyor. Özellkle günümüzde görünümün ön tasarıda oldu cılızlık isteği sebebiyle bir çok estetik endişeye neden olmaktadır. Pek çok şahıs ince ve fit görünmek için yeme tutumlarını değiştimeye çalışarak ortaya yeme bozukluklarının çıkmasına neden olmaktadır. Ancak görünüm için sıhhatinizden olabilirsiniz! Özellikle genç kızların ergenlik yarıyıllarındaki kilo takıtıları elmaelma.com okurları için Acıbadem Üniversitesi Atakent Sağlık Kurumu ’nden Psikolog Simay Arslan, yeme bozukluklarının yol açtığı 3 ciddi riski anlattı, önemli uyarılar ve tekliflerde bulundu.

ANKSİYETE BOZUKLUĞUNA NEDEN OLABİLİYOR!

Ergenlik yarıyılında kilolu olmaktan fazla seviyede evham dinleme ve beden algısındaki bozulmalarla beraber izleyen kilo kaybı, yeme bozukluğunun ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor. Yeme bozukluğu olan gençler endişeli olduklarında fazla yiyerek endişelerini eksiltmeye çalışıyor, ancak yedikten sonra pişmanlık seziyor. Yeme eylemi neticeyi sezilen pişmanlık, sıkıntılılık duygusu ve estetik imaj endişesi gelişerek konsantrasyon bozukluğu, makûs bir şey olacakmış gibi sezme, uyku problemleri, endişeyi hakimiyet edememe gidişatı ve muhtelif fiziksel bulgulara neden oluyor.

Yapılan araştırmalar beceriksiz beslenmenin bir bireyin karakterini bozabilecek tesire sahip olduğunu gösteriyor.

Anksiyete bozukluğu yaşayan şahıs duygularını hakimiyet etmekte daha eforsuz olduğundan yeme hamleleri ile baş etmesi eforlaşıyor.

PSİKOLOJİK MESELELER GÖRÜLEBİLİYOR!

Yeme bozuklukları ile beraber en sık görülen psikiyatrik rahatsızlık bunalım. Bazen bunalımda olan gençlerde yeme bozukluklarına tesadüfülüyor, bazen de yeme bozukluğu bunalıma yol açabiliyor. Bireyin kendini dramatik, bitkin, umutsuz, tereddüt sezmesi, az ya da çok geçime, daha evvel zevk aldığı etkinliklerden neşe alamama gidişatı, konsantrasyon bozukluğu gibi bir çok bulguları olan bunalım kısa ya da uzun süreli olabiliyor. Ergenlik yarıyılında yaşanan bunalımın bireyin gelişimi üzerinde olumsuz tesire sahip olduğu unutulmamalı. Ayrıca bunalım rehabilitasyon edilmeden yeme bozukluğunun rehabilitasyonu güç oluyor. Öyle ki bunalım metabolizma süratini yavaşlatıp, perhiz yapmayı daha efor kılıyor.

yeme bozukluğu

HAYATINIZ TEHLİKE ALTINDA OLABİLİR!

Yeme bozuklukları bedendeki pek çok uzvu ve bu uzuvların işleyişini negatif bir biçimde etkiliyor.

Sindirim, kalp damar sisteminde bozukluklar, adet kumpassızlıkları, anemi, kemik erimesi, diş çürükleri gibi rahatsızlıklar oluşuyor. Yeme bozuklukları hayati tehlikeye de yol açabiliyor! Hayati tehlike noktasına gelmeden evvel rehabilitasyona başlamak koşul. Ebeveynler kesinlikle ergenlik yarıyılındaki çocuklarının tavırlarını, yeme tutumlarını takip etmeli ve şayet bir değişiklik gözlemliyorlarsa psikolojik bir rahatsızlığa dönüşmeden uygun takviyeyi almalarını sağlamalılardır.

 YEME BOZUKLUKLARINDAN KAYNAKLI SIKLIKLA TESADÜFÜLEN HASTALIKLAR…

•Anoreksiya Nervoza ’da genç kendini aç vazgeçip kilo veriyor ama fazla kilo kaybetmesine rağmen kendini hala kilolu olarak görüp açlığı yalanlıyor.

•Bulimiya Nervoza ’da yemek yeme yaşamın merkezi haline geliyor. Fazla yeme eylemi sonrasında pişmanlık dinleyip, kusma, ilaç kullanma, kendini aç vazgeçme görülüyor. Bu bireylerin kiloları genelde bayağı oluyor.

•Tıkanırcasına yeme bozukluğu ise haftada en az bir defa, üç aylık bir zaman dilimi içinde devam ediyor ve bireyi hakimiyetten çıkararak, kısa zamanda fazla yeme tavrı göstermesini sağlıyor.