Genel Sağlık

Yaz gebelerinin dikkat etmesi gerekenler!

.

.jpg

Yaşasın! Güneş sıcak suratını gün geçtikçe daha da sezdiriyor. Sıcak hava bizim için mutluluk kaynağı, peki ya hamileler için? Özellikle yaz gebelerinin dikkat etmesi gereken duyarlı noktaları ELMAELMA anne adayları için derledi.

26159.jpg

Yaz gebeliğinde ne yapmalıyız?

Hava sıcaklığının gitgide çoğalmasıyla, hamileler için de azıcık daha zorlayıcı günler başlamış olur. Gebelik süresince kan dolaşımı sansasyonel miktarlarda çoğalır. Hormonlardaki metamorfozlarla ve kan akışındaki süratlenmelerle artan beden iç sıcaklığına bir de havaların sıcaklığı ilave edilince kasvetler baş göstermeye başlar. Uygulanacak bir kaç kolay yöntem ve ufak detaylar bu zahmetli günlerle baş etmenizi sağlayabilir.

22307.jpg

Güneş ışığı bereketli mi?

Pak hava ve güneşderi hamileler kesinlikle faydalanmalıdır.

Anne karnındaki bebeğin güneş ışığına her zaman gereksinimi vardır ve az ölçüde alınan güneş ışığı ilerdeki yaşlarda şizofreniye yol açabilir. Fakat gebeliğini yaz aylarında geçiren anne adaylarının önem vermeleri gereken bir çok nokta vardır. Bebek sıhhatinin anne karnında başladığı netlikle unutulmamalıdır. Fazla sıcağa maruz kalan gebelerin bebeklerinde muhtelif sakatlıklara kadar varan problemler ortaya çıkabilir. Bu sebeple anne adayları kendilerinin ve bebeklerinin sıhhati için fazla sıcaklarda son derece dikkatli olmalıdırlar.

22308.jpg

Akışkan tüketimi ehemmiyetli mi?

Gebelerin akışkan tüketimi, sıcaklığın da çoğalmasıyla beraber daha da artırılmalıdır. Kan hacmindeki çoğalış ve rahimdeki bebeği gözetmek için üretilen amniyon akışkanı suratından daha çok akışkana gereksinim dinlenir. Bedenin sussuz kalması rahimde kasılmalara dolayısıyla erken doğuma neden olabilir. Zorunlu olan akışkan gereksinimi karşılanmaz ise hamilelikte daha sık olarak görülen idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık, hemoroid gibi pek çok gidişatla karşılaşma tehlikeyi çoğalır.Özellikle, hergün bol bol su içilmeli ve gün içinde fazla olmamak kaydıyla meyve suları ile akışkan takviyeyi artırılmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken bir öbür mevzu ise, vücutda akışkan kaybına yol açan kahve, çay ve kola gibi kafein kapsayan meşrubatlardan uzak durulmasıdır. Kapsadığı tuzlar sebebiyle vücutda şişliliği çoğaldırdığı için gazlı soda cinsi meşrubatları da sıkça harcamamakta fayda vardır. Önerilen günde en az 8 ila 10 kadeh su içilmesidir.

22309.jpg

Güneş ışınlarından nasıl korunmalıyız?

Güneş ışınlarınlarına maruz kalmamak için, muhtemel olduğunca 11.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya özen gösterilmelidir. Güneş ışınlarının daha dik ve tesirli olduğu bu saatler arasında dışarı çıkmak zorunluluğunda kalındığında ise kesinlikle güneş gözeticiliği yüksek etmenli kremler cilde sürülmeli, şapka takılmalıdır. Yürürken gölgelik yerler seçim edilmeli, elbiseler sarih renkli kumaştan ve ince pamuklu bir yapıda olmalıdır. Sık sık mola verilmeli ve akışkan harcanmalıdır. Hamileler sabah veya akşamüstü yürüyüşleri ile yazın sevincini çıkarmalıdırlar.

22310.jpg

Güneş kirlerine karşı ne yapmalıyız?

Gebelik döneminde hormonların da tesiriyle güneş yanığı ve güneş kirlerine çok sık rastlanır.

Özellikle millet arasında ‘gebelik maskesi’ olarak adlandırılan yüzdeki kahverengi kirlerin yaradılışında güneş ışınları tesirli olur. Güneşe çıkmadan yarım saat evvel uygun UVA ve UVB gözetici kapsayan güneş kremi bedene uygulanmalıdır.

22311.jpg

Bedenin şişmesine karşı ne yapılmalıdır?

Gebeliğin son aylarında ender de olsa, ellerde ve özellikle ayaklarda şişme görülmektedir. Hava sıcaklığındaki ve nem oranındaki çoğalış vücutdaki şişmeyi artırmaktadır. Uzun zaman ayakta kalmak, uzun zaman oturmak ve uygun olmayan kunduralar giymek bu şişmeyi negatif tesirler. Gebelik yarıyılı süresince özellikle sıcak havalarda bacaklardaki kan dolaşımını sağlamak emeliyle ayakları yükseğe kaldırmak, ayaklara ve bacaklara masaj uygulamak, ayak banyosu yapmak nasihat edilebilir. Bu uygulamalar bacak ve ayak bileklerindeki şişliklerin inmesine dayanakçı olmaktadır.

22313.jpg

Spor olarak ne önerilir?

Yaz yarıyılı süresince, gebelik döneminde yapılabilecek sporların en uygunu yürüyüştür, ikincisi ise yüzmektir.

Yüzme esnasında alınan oksijen ölçüyü çoğaldığı için dolayısıyla bebeğe giden oksijen ölçüsünde de çoğalış söz mevzusu olur. Bir başka avantajı ise hamile bayanların kendilerini ağırlıksız sezmesidir. Yüzme varis ve bacaklarda şişme tehlikesini eksiltirken bebeğin beslenmesine de dayanakçı olur. Annenin kaslarını kuvvetlendirir ve sırt sızılarını önler, böylece hem sıcaklığın hem de gebeliğin getirdiği ekstra yükü daha kolay taşımasını sağlar. Denizde yüzmeden evvel krem sürülmesi ve şapka takılması bereketli olmaktadır. Sıcaklarda yoğun egzersizler yapmak son derece mahzurlu olduğundan, gebeliği zorlayacak hareketlerden uzak durulmalıdır. Ayrıca denize veya havuza girerken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de suyun pakliğinden emin olmaktır. Pak olmayan sular genel olarak enfeksiyonlara neden olabilir.

22314.jpg

İş yerinde sıcakla nasıl baş edilir?

İş yerinde sıcaklarla baş edebilmek için, el ve ayak bilekleri su ile nemlendirilebilir.

Pak hava almak ve akışkan harcamak oldukça gevşetir. Sarih kunduralar, pamuklu ve dar olmayan giyecekler ile sıcağın kasveti azıcık daha gevşetilebilir. Sıcaklar ile beraber özellikle son aylara yanaşılmışsa baş sızısı, baş dönmesi, bulantı, bitkinlik ve halsizlik de kendini gösterebilir. Bu gidişatta hemen yeniden akışkan alınmalı, ayakta kalınmamalı hatta uygun bir yere uzanmalı ve kan şekerinin düşmüş olabileceği düşünülerek bir şeyler atıştırılmalıdır.

22315.jpg

Dondurma ve eşi gıdalar nasıl harcanmalı?

Yaz sıcağında ferahlamak emeliyle devamlı harcanan dondurma, süt ve ayran gibi mahsuller alınırken dikkat edilmeli ve dışarıda sıcağa maruz kalmış mahsuller satın alınmamalıdır. Bozulmuş gıdaları harcamak hem anne hem de bebek açısından oldukça mahzurludur. Mahsullerin sarih olarak satılmadığı ve emin olunan yerlerden alışveriş yapmak son derece önemlidir.

Pişirme yöntemi olarak kızartma seçim edilmemelidir. Mevsim sebze ve meyvelerinden hazırlanacak salatalar iyi yıkandığı sürece en uygun yiyeceklerdir.

22316.jpg

Pamukçuğa karşı ne yapılmalı?

Hormonal başkalaşımların yaşanması ve sıcak havaların da çoğalması ile vajina ve rektum da millet arasında ‘pamukçuk’ denilen bazı bakteriler kaşıntı ve yanmaya sebebiyet verebilir. Bu sebeple denizden ya da havuzdan sonra ıslak kalınmamalı, terledikçe çamaşırlar değiştirilmelidir. Sentetik ve dar giyeceklerden sakınılmalı ve hekimin nasihat ettiği ilaçlar ve paklik maddeleri kullanılmalıdır.

22317.jpg
.