Vücuttaki kaşıntının nedenleri ciddi hastalık habercisi olabilir!
Sağlık Yazıları

Vücuttaki kaşıntının nedenleri ciddi hastalık habercisi olabilir!

Vücuttaki kaşıntının nedenleri nelerdir? Uzmanlar vücudunuzdaki kaşıntıları dikkate almanız gerektiği konusunda uyarıyor ve ekliyor vücuttaki kaşıntılar ciddi hastalık habercisi olabilir! Vücudun uyarı sisteminin bir parçası olan kaşıntılar hakkında tüm merak edilenleri Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Jale Yüksek’ten öğrendik! 

CİDDİ HASTALIKLARIN HABERCİSİ OLABİLİR 

Vücudumuzda ortaya çıkan kaşıntılar genellikle deride kuruma gibi basit nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Fakat bazen vücudumuzdaki kaşıntışar ciddi hastalıkların habericisi olabiliyor. Kişinin yaşının ilerlemesi, sıcak su ile sık sık duş alma alışkanlığı, duş jeli, sıvı sabun, dezenfektanlar gibi kimyasallarla derinin maruziyeti sonucunda derinin su tutma kapasitesi azalmakta ve cilt kurumaktadır. Bu durumda kaşıntı olarak kendini göstermektedir. Bu kaşıntıların kaybolması için vücudun bol bol nemlendirilmesi gerekmektedir. 

KÖTÜ KAN DOLAŞIMI GÖSTERGESİ DE OLABİLİR 

Görülen bu kaşıntıların yanı sıra bir de bacakların alt kısmında şişme, kızarıklık, sulu yaralar ve kaşıntı varsa bunun bacakta kötü kan dolaşımı göstergesi de olabilir. Bu durumda kan damarlarının ultrasonu yapılarak sebebin kolayca anlaşılabilmesi gerekmektedir. Dolaşımın iyileştirilmesi, sulantılı yaraların pansumanı, nemlendirici kullanma ve antihistaminik (kaşıntı önleyici) hap tedavileri ile rahatsızlık tedavi edilebilir.

ŞEKER HASTALIĞI KAŞINTIYA NEDEN OLUYOR 

Uzmanlar, özellikle saçlı deride döküntü olmadan uzun süreli kaşıntı varsa saç diplerinde kuruma ve hassasiyet hissediliyorsa bunun sebeplerinden birinin de şeker hastalığı olabileceğini söylüyor. 

KAHVERENGİ RENGE DÖNÜŞMÜŞ DERİ VARSA… 

Uzmanlar, kaşıntının stres sonrasında da olabileceğini belirtip, stresin kaşıntıya neden olduğunu vurguluyor. Kaşıntı ile birlikte bacak, kol ense gibi elin rahatça ulaşabildiği bölgelerde kalınlaşmış kahverengi renge dönmüş deri varsa kişinin stres sonucu tetiklenen kaşıntısı söz konusudur. 

STRESİN İYİ YÖNETİLMESİ GEREKİYOR

Uzmanlar, stresin neden olduğu kaşıtıların tedavisi için stresin iyi yönetilmesi gerektiğini, nemlendirici kremler, kaşıntıyı azaltıcı kremler ve antihistaminik haplar kullanılması gerektiğini söylüyor. 

SAÇLI DERİDE GÖRÜLEN KAŞINTILAR SAÇ PROBLEMLERİNE NEDEN OLUYOR 

Özellikle saçlı deride görülen kaşıntılar yoğun kepeklenmeye saç dibinde kızarıklığa ve sivilce gibi problemelere neden olyuyor. Uzmanlar bu durumda da, yağlanmayı azaltan şampuanlar, steroidli saç losyonları, şiddetli durumda ise dermatiti azaltan ağızdan alınan hap tedavileri ile başarılı sonuç alınabileceğinin altını çiziyor. 

İÇ HASTALIKLARINA DİKKAT EDİN! 

Vücuttaki kaşıntının bir diğer nedeni de ilaçlara olan alerji olabilir. Özellikle aspirin, penisilin türevi antibiyotik kullanımı, tansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları alerjik kaşıntıya neden olabilir. Uzun süreli antibiyotik hap kullanımı vücutta mantar enfeksiyonunu tetikleyerek kaşıntı yapabilir. Bu nedenle kullanılan ilaçlara dikkat edilmesi bu noktada önem taşımaktadır. 

 

İHA