Vücut susuz kalınca ortaya çıkan büyük tehlike!
Sağlık Yazıları

Vücut susuz kalınca ortaya çıkan büyük tehlike!

Uzmanlardan sık sık yeterli su tüketimiyle ilgili tavsiyeler duyarız. Su tüketimi vücudumuz için neden bu kadar önemli ve vücut susuz kalınca neler oluyor?

Su içmemek neden tehlikeli?

Yetersiz su içilmesi birçok sağlık sorununu beraberinde getirir. Bunlar;
-Susuz kalan vücut, kendi suyunu tutmaya çalışır. Sonuç olarak idrara az çıkılır.
-Kan hacmi azalır.
-Tansiyon düşer.
-Deri, dışkı ve akciğerler ile su kaybı devam ettiği için vücut kurur ve sağlığını yitirir.
-Vücuttaki suyun azalması sindirim sistemi bozuklukları, bağırsak sıkışmaları, zihinsel performansta bozulmalar, beden hareketlerinde azalma ve baş ağrılarını beraberinde getirir.
-Uzun süreli susuzluk sonrasında vücuttaki sıvı miktarının yüzde 15’inin kaybedilmesi, komaya ve hatta yaşamın kaybedilmesine bile neden olabilir.

37782_5.jpg

Dehidrasyon

Vücut aldığı sıvı miktarından daha fazlasını kaybettiğinde normal fonksiyonlarını yürütmek için yeterli suyu bulamaz. Bu duruma dehidrasyon ya da dehidratasyon adı veriliyor.
Meşrubat, asitli içecekler, alkol, çay ve kahve gibi sıvılar vücudun su ihtiyacını karşılamaz. Aksine vücudun daha fazla miktarda suya ihtiyaç duymasına yol açarlar. Susuzluğu giderdikleri için su tüketim alışkanlığını olumsuz etkilerler. Bu yüzden bilinçli su tüketimi önemlidir.
Hafif ve orta şiddetteki ‘dehidrasyonlar’ da genellikle daha fazla sıvı içerek durum düzeltilebilir ama ciddi dehidrasyon durumlarında acil tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulur. Aslında en uygun yaklaşım dehidrasyon meydana gelmeden önlemektir. Sıcak havalarda, hastalık veya egzersiz sırasında sıvı kaybına dikkat etmek ve kaybedilen sıvıları tekrar almak için yeterli miktarda sıvı tüketmek gerekiyor.

37782_1.jpg

Yüzde 20 su kaybı ölüm tehlikesi yaratıyor

Dehidrasyon, kayıpların oranına göre hafif veya ağır seyredebilir. Vücuttan yüzde 2 oranında su kaybı, hafif dehidrasyonu gösterir. Bu oran yüzde 15’e ulaştığında hayati tehlike başlar ve su kaybı yüzde 20’ye ulaştığında ise ölümle sonuçlanabilir.

37782_2.jpg

İdrar rengi kontrolü

Susuzluk hissi özellikle çocuklar ve yaşlılarda, her zaman su ihtiyacının güvenilir bir göstergesi değildir. Daha iyi bir ölçüt idrar rengidir: Şeffaf veya açık renkli idrar susuz olmadığımızı, koyu sarı veya esmer kehribar renkli idrar ise dehidrasyona işaret edebilir.

37782_3.jpg

Tüm metabolizma bozuluyor

Diyetisyen Özge Öçal organların su ihtiyacını şöyle anlatıyor: Suyun bizim için önemine bakarsak aslında ağzımızda başlıyor. Biz bir besin ağzımıza attığımız zaman bunun yemek borumuzdan geçebilmesi için suya ihtiyacımız var. Yemek borusundan geçip mideye ulaşan besinin sindirilmeye başlaması için yine suya ihtiyacımız var. Sindirilen besinin ince bağırsakta emiliminin tamamlanması için yine suya ihtiyacımız var. Kalın bağırsakta metabolizmanın artık maddelerinin atılması için yine suya ihtiyacımız var. Eğer biz suyu yeterli bir şekilde alamazsak, bu metabolizmaların hepsi bozulacağı için, vücutta ciddi aksaklıklar yaşanacaktır.

37782_4.jpg