Vücudun ihtiyacı olan vitaminler nelerdir?
Sağlık Yazıları

Vücudun ihtiyacı olan vitaminler nelerdir?

Gün içerisinde tükettiğiniz besinler vücudunuzun çeşitli yerlerinde işlevlerine yaramaktadır. Günlük yaşamda mecburi tüketmemiz gereken vitaminler olmadan sağlıklı bir yaşam sürdürmek neredeyse imkansızdır.

Antioksidan bakımından oldukça zengin A vitamini!

Sağlıklı bir yaşam için kemik gelişimi oldukça önemlidir. Hayvansal ve bitkisel olarak vücuda alınabilen a vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkilidir. A vitaminin en çok etkili olduğu alanlar kemik gelişiminde ve bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkilidir. A vitamini aynı zamanda hücre fonksiyonlarının düzeltilmesinde yardımcı olmakla beraber diş ve diş eti sağlığı bakımından oldukça etkili bir vitamindir.

a vitamini

Unutkanlığa birebir etkili vitanim B12 vitamini!

Günümüzde sağlık açısından düzenli olarak tüketilmesi gereken vitaminler arasında yerini aldan B12 vitamini vücutta oldukça önemli işlevleri bulunmaktadır. Hücre yaşlanmasının önüne geçen B12 vitamini vücudu kalp damar hastalıklarından korumaktadır. Aynı zamanda vücuttaki karbonhidratı enerjiye çevirerek vücuttaki yağı azaltır. Aynı zamanda fazlalık kilolarından kurtulmak isteyenler özellikle buna çok dikkat etmeli, nedeni ise B12 vitamini aynı zamanda kilo kontrolünüde sağlamaktadır.

b12 vitamini

Soğuk algınlığı denince akla ilk C vitamini geliyor.

Belkide öteki vitaminlere oranla en çok insan vücudunun ihtiyaç duyduğu vitamin C vitaminidir. Kansere karşı vücudu koruyan C vitamini aynı zamanda damarlardaki pıhtılaşmayı en aza düşürür. Bağışıklık sistemi deninde akla gelen vitaminlerden biri olan bu vitamin aynı zamanda ameliyat sonrası yaraları, yanıkların çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Genellikle portakal, greyfurt, kuşburnu, maydanoz, domates, ıspanak, yeşilbiberde bulunan C vitamini günlük yaşamınızda sık sık tüketmenizi öneriyoruz.

c vitamini

Folik asit kaynağı B9 vitamini.

Genellikle gebelik döneminde kullanılan folik asit felç, kanserin önlenmesinde de kullanılmaktadır. Genellikle gebelik döneminde önemi oldukça önemli olan B9 vitamini anne adaylarının sıklıkla tüketmesi tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda Alzheimer hastalığını önleyen B9 vitamini diyabete de iyi gelmektedir.

Temel kaynağı güneş olan D vitamini…

İçerisinde bulunan kalsiyum ve fosfor kemiklerin güçlenmesinde özellikle çocuk gelişimi için oldukça önemli bir vitamindir. D vitamini meme ve kolon kanserlerini azaltırken aynı zamanda kasların güçlenmesine yardımcı oluyor. D vitaminini günlük hayatınızda mutlaka tüketmenizi öneriyoruz. Bunun için peynir, tereyağı, balık yağı, yumurta ve gündüzleri güneş ışığında kısa mesafeli yürüyüşler yaparak edinebilirsiniz.

d vitamini