Vitamin kayıplarına yol açan 8 pişirme hatası!
Sağlık Yazıları

Vitamin kayıplarına yol açan 8 pişirme hatası!

Sağlıklı besinler doğru pişirilmezse vitaminler kayboluyor ve yediğimiz besinin vücudumuza pek bir yararı kalmıyor. İşte besinlerde vitamin kayıplarına yol açan pişirme hataları…

Protein kaybını önleyin. Sütlü tatlı pişirilirken şeker eklemesi ocaktan alınırken yapılmalıdır. Pişirme sırasında eklenen şeker ile sütün proteini birleşince protein kaybı oluşur.

Yoğurdun suyunu dökmeyin. Yoğurdun suyunun süzülmesi veya bekletme esnasında oluşan yeşilimsi suyunun atılması vitamin B2 (riboflavin) kaybına neden olur. Riboflavin vücutta önemli işlevleri olan bir vitamindir. Ekmek mayalandırma, bisküvi ve pasta ile çorba yapımında değerlendirilmelidir.

35285_3.jpg

Sebze ve meyveleri çiğ tüketmeyi tercih edin. Eğer pişirecekseniz mümkün oluğunca kısa sürede ve diriliğini koruyacak şeklide pişirin. B ve C vitamini gibi vitaminler ısıyla kolayca kayba uğrarlar.

Sebze ve meyveleri pişirirken tencerenin kapağını açık tutmayın. Tencere kapağı kapatılırsa buhar kaybolmaz ve pişme süresi kısalır.

35285_1.jpg

Yağları yakmayın. Yağlar, uzun süre yüksek ısıya maruz kalırsa, vücut için zararlı maddeler (serbest radikaller) oluşur. Besinlerin yüksek sıcaklıkta kızartılarak yenmesi sağlık açısından zararlıdır. Ayrıca bu yiyecekleri fazla tüketmek şişmanlığa, kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini de artırır.

Sebzeleri pişirirken soda eklemeyin. Pişirme sırasında eklenen soda sebzelere daha yeşil bir renk kazandırmakla birlikte bazı vitaminlerde kayıplara neden olur.

35285_2.jpg