Vertigo nedir baş dönmesinden manevra rehabilitasyonuyla kurtulun!
Sağlık Yazıları

Vertigo nedir baş dönmesinden manevra rehabilitasyonuyla kurtulun!

Aniden başınız mı dönüyor? Hemen panik yapmayın! Kulak kristalleriniz yer değiştirmiş olabilir. Medical Park Gaziosmanpaşa Sağlık Kurumu Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Haluk Murat Özkul, manevra rehabilitasyonunu anlattı, mevzuyla alakalı içinizi gevşetecek bilgiler verdi.

Baş dönmesi akla tansiyon veya başka nörolojik hastalıkları getirir. Vertigo denilen reel baş dönmesi, şahsın çevresindeki eşyaların dönmesi ya da şahsın kendisini eşyalar çevresinde dönüyormuş gibi sezmesidir. Bu bütün anlamıyla bir dönme sanrıyı başka bir deyişle yanılsamasıdır. Cemiyette baş dönmesi olarak yakınılan duygu her zaman vertigo olmayıp, denge bozukluğu da olabilir. Denge bozukluğu pek çok nedene bağlı olabilirken vertigo genellikle hastayı çok sıkıntılı eder, hatta uykudan dahi uyandırabilir. Medical Park Gaziosmanpaşa Sağlık Kurumu Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Murat Haluk Özkul, hastalıkla alakalı şunları anlattı;

51-57 YAŞ ARALIĞINDA GÖRÜLÜYOR

Cemiyette en sık tesadüfülen vertigo nedeni ‘kristallerin kayması ya da yer değiştirmesi ’ diye öğrenilen bir iç kulak hastalığıdır.

Kadınların yüzde 3,2 ’si, erkeklerin ise yüzde 1,6 ’sı yaşamları süresince bu hastalığa tutulma tehlikesine sahiptir. Bayanlar erkeklere göre yüzde 64 daha fazla bu tip baş dönmesi yaşarlar. Yaşla beraber görülme sıklığı da çoğalır. Vasati 51-57 yaş aralığında daha sık görülür. 35 yaş altında neredeyse hiç görülmez. İç kulak nedenli baş dönmelerinin yarısı bu tip kristallerin yer değiştirmesine bağlıdır. 5 sene içinde yineleme ihtimali yüzde 50 ’dir. Hastaların yarısı baş dönmesi hücumları arasında balanssızlık yaşarlar. Hamlelerin büyük çoğunluğu dönme sanrıyı başka bir deyişle reel vertigo biçiminde olurken yüzde 14 ’lük bir hasta gurubu sadece balanssızlık tarif eder. Neredeyse tam hastalar hücumlarını yatakta yaşadıklarını söyler.

BAŞ DÖNMESİNDE TANI AŞAMASI ÇOK EHEMMİYETLİ

Vertigo ve denge mevzusunda uzmanlaşmış muayenehanelerde iç kulak kristallerinin yer değiştirmesine bağlı baş dönmeleri detaylı bir öykü ve denge testlerinden sonra anlaşılır. Zorunlu hastalara beyin MR görüntülemesi yapılabilirse de ek bulguların olması vaziyetinde hastalığın tanınmasından çok ayırıcı tanısında faydayı olur.

Bu hücum, test sırasında hastanın şiddetli baş dönmesi yakınması yanında bulantı ve hatta kusma dahi ortaya çıkabilir. Bu gidişatın yaşanabileceği test evveli hasta ve hasta yakınlarına anlatılarak telaş edilecek bir gidişat olmayacağı, hücumun 20-30 saniye süreceği söylenmelidir. Kusma olasılığına rağmen temkin alınması uygun olur. Bel ve boyun fıtığı olan hastalara test sırasında baş döndürme ve beden pozisyonları itinayla uygulanmalıdır. Uzman şahıs test sırasında hastaya gözlerini sarih yakalaması gerektiğini söylemelidir. Hücum sırasında hastanın gözlerindeki atlayıcı hareketler nistagmus dikkatle kollanmalı, gerekirse kaydolunmalıdır. Bu emelle özel makineler kullanılabilir.

İYİLEŞTİREN MANEVRA!

Hasta iç kulak ve hasta yarım daire kanalı tanımlandıktan sonra, iç kulaktaki yerlerinden kopup özgür yüzen kristaller, başa belirli pozisyonlar verilerek kanallardan uzaklaştırmaya çalışılır. Bu hareketlere, kısaca ‘manevra ’ ismi verilir. Manevra sonrası hasta süratle iyileşir. Evvelden kendisini rahatsız eden baş hareketlerini korkmadan yapar ve başının dönmediğini fark eder.

Herhangi bir ilaç verilmediği gibi, perhiz kısıtlaması da yapılmaz. Hasta günlük etkinliğini korkmadan yapması mevzusunda heveslendirilmelidir. Çünkü hastalar vertigo hücumlarının fobisini aniden atamayabilirler. Aylarca hatta senelerce yanlış ilaç kullanan hastalar olabilir. Baş dönmeleri geçmediği halde ilaca psikolojik bağımlılıkları oluşabilir.

.