Uzmanlardan Genç Kalmanın Sırları
Grip - Soğuk Algınlığı

Uzmanlardan Genç Kalmanın Sırları

Fizyolojik bir süreç olan ihtiyarlamaya mani olunamasa da alınacak bazı tedbirlerle uzun müddet genç görünüm sağlanabiliyor.
Celal Bayar Üniversitesi CBÜ Cildiye Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serap Öztürkcan, genç görünmeye ve bu yönde cildi ihtiyarlatmada süratlendirici rolü bulunan dış etmenlerden korunmaya müteveccih temkinleri anlattı.
Yanlış kozmetik mahsulleri ihtiyarlatır! İhtiyarlamanın fizyolojik bir süreç olduğunu belirten Prof. Dr. Öztürkcan, ”Buna mani olmak olanaksız. Ancak dış faktörler de ihtiyarlamamızda çok büyük rol oynamaktadır. Özellikle güneş ışığı, ten ihtiyarlamasında en büyük etmenlerden birisidir” dedi. Prof. Dr. Öztürkcan, perhiz, egzersiz,

iyi beslenme ve güneşderi korunmayla beraber doğru kozmetik tercihinin, genç kalmada ve genç görünmede tesirli olduğunu belirtti. Piyasada çok fazla ölçüde kozmetik mahsulü olduğunu ve hangisinin kullanılacağı mevzusunda kararsız yaşandığını belirten Prof. Dr. Öztürkcan, doğru mahsulün tercihi için bir cilt hekimine müracaat etilmesinin daha sıhhatli olacağının ehemmiyetini vurguluyor.
Genç kalmak için dikkat edilmesi gerekenler! Prof. Dr. Öztürkcan, uzun müddet genç kalma gizemlerini şöyle anlattı;”Yaş kronolojik olarak ilerler. Görünümde bu zararları önleyebilmek ise, dış faktörlere karşı daha dikkatli ve duyarlı davranmakla olası olabilir. Bu biçimde çok daha genç bir görünüme sahip olabiliriz. Güneşderi korunmak için özellikle yaz aylarında sabah 10.00 ile öğleden sonra 15.00 saatleri arasında muhtemelse güneşe çıkmamalı, çıkmak gerekiyorsa kesinlikle güneş gözlüğü, geniş şapka takılmalı ve güneşderi gözetici kremleri kullanarak güneşe çıkılması gerektiğini ehemmiyetle vurguluyor.