Uykusuzluk neden olur kumpaslı uyku için yapılması gerekenler nelerdir?
Sağlık Yazıları

Uykusuzluk neden olur kumpaslı uyku için yapılması gerekenler nelerdir?

Yaşamımızın büyük bir çoğunluğunu ve günün iyi veya makûs geçmesinde büyük bir hisseyi olan uyku ne yazık ki yapılan araştırmalara göre bayanların %70înde muhtelif zamanlarda ve yaşlarda uyku bozuklluğu yaşadığı gözlemlenmiştir. Günün ehemmiyetli bir kısmını etkileyen uyku meseleleri aynı zamanda şahsın sosayal yaşamını da etkilemektedir. Uyku meselelerine neden olanları ve dikkat edilmesi gereken noktaları elmaelma.com okurları için bir araya getirdik.

UYKUYU ETKİLEYEN ETMENLER NELERDİR?

Hormon seviyelerinde başkalaşım, stres, yaşam tarzı, uyku civarı sık akla gelen etmenlerdir. Bir Hayli bayanda premenstrüel uyku problemleri vardır. Uykuya dalmada eforluk, gece uyanıp bir daha yatamama, uyanmada eforluk ve gündüz uykululuk hali bu yarıyıllarda görülebilen vaziyetlerdir. Bir Hayli bayanda da iş ve aile civarındaki problemlere bağlı stres ve buna bağlı uyku problemlerine tesadüfülmektedir. Bunun neticesinde bitkinlik, iş performansında düşme, konsantrasyon eforluğu ve sosyal ilişkilerde bozulmalar ortaya çıkabilir. 

Çalışan bayanlarda uyku problemleri daha fazla görülmektedir. Kahve çay ve sigara kullanımı da uykuya dalma açısından ehemmiyetli problemlerdir. İçki ise uyku ayrılınması ve kabus görmelere yol açabilmektedir. Hamilelik de uyku üzerine tesirli bir gidişattır. Hamileliğin ilk 3 ayında bayanlar daha çok uykuya gereksinim gösterirler ve gündüz uykuya meyil mevcuttur. Hamileliğin 3-6 ayında uyku banalken 6 aydan sonra hamileler daha az yatmaya başlarlar. Bunun sebepleri sık idrara çıkma, göğüste yanma, genel konforsuzluk, bebek hareketleri, bel sızısı ve kabus görmelerdir. 

Yapılan araştırmalar hamilelerde sıkıntılı bacak belirtiyi sınan gece süresince istemsiz bacak hareketlerinin çoğaldığını göstemekte ve buna bağlı olarak da hamilelerde uyku negatif etkilenmektedir. Menopozdaki bayanların 2/3’ünde uyku problemleri vardır. Menopozla beraber östrojen seviyelerinde düşme neticeyi neticeyi de uyku problemleri görülür. Menopoz evveli yarıyıllarda obstruktif uyku apne belirtiyi ve horlama erkeklere oranla daha az görülmekte iken menopozdan sonra bu oran eşitlenmektedir. 

Uyku bozukluklarını düzenlemek için bazı bayanlarda ilaç kullanımına ihtiyaç olmakla birlikte çoğunlukla yaşam tarzında farklılıklar yapmak iyi bir uyku için yeterli olabilir.

NİTELİKLİ BİR UYKU İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER…

Çay ve kahve tüketimlerinin eksiltilmesi gerekmektedir. İçkiyi kısıtlayın, gece uykunuzu negatif olarak etkileyebilecek enerji meşrubatlarından uzak durun, yatmadan evvel rahatlayın, doğru zamanda egzersiz yapın gece yapılan ağır egzersizler uykunuzu negatif etkileyebilir, elbiseniz rahat olsun ve sizi sıkmasın, yatak odanız suskun, loş ve yatağınız ve yastığınız rahat olsun, yemeklerinize dikkat edin akşam yenen ağır ve baharatlı yemekler uykunuzu negatif tesirler 

Sigarayı vazgeçin, gündüz uyuklamalarını kesin, evcil hayvanları yatak odasından uzak tutun, yatakta TV izlemeyin, tartışmayın, kaçta yatarsanız yatın kalkış saatiniz sabit olsun. Böylece uyku ritminiz bozmamış olursunuz, gündüz kestirmelerinden sakınarak uyku problemlerinizin üstesinden gelebilirsiniz.