Uykusuzluğa iyi gelen 7 yiyecek! Uyku probleminiz var ise dikkat
Sağlık Yazıları

Uykusuzluğa iyi gelen 7 yiyecek! Uyku probleminiz var ise dikkat

Geceleri uyku problemi yaşıyorsanız bu haber bütün sizlik! Uykusuzluğa iyi gelen gıdalar muz,bal,süt…

Muz
Muz içeriğinde adalelerin hafiflemesini sağlayan magnezyum ve potasyum gibi iki minerali kapsar. Ayrıca muz iyi bir triptofan kaynağıdır. Uyumadan bir veya iki saat evvel muz yediğiniz takdirde uykunun tadına varacaksınız.

43538_6.jpg

Badem
Bademde bulunan bok ölçüdeki magnezyumdan sizin hafiflemenizi sağlar. Ayrıca kolestrolünüzü ve kan şekerinizi kumpaslar bunun yanında beyin etkinliklerinizi çoğaldırdığı gözlemlenmiştir. Bu sebeple günde bir avuç badem harcamaya özen gösterin.

43538_1.jpg

Bal
Arıların bizler için hazırladığı bal, insulin seviyenizi yükselterek, triptofanın beyninize daha rahat erişmesini sağlar. Bu sebeple uyumadan evvel aç karnına yutacağınız bir kaşık bal size iyi gelecektir. Şayet boş midem için fazla tatlı derseniz bir kadeh papatya çayının içine karıştırarak içebilirsiniz.

43538_2.jpg

Ceviz
Ceviz de uyku döngüsünü tertip eden melatonin kapsadığından iyi bir uyku sürüklemenize destekçi olacaktır. Cevizin öbür bir tesiri bedeninizdeki triptofanların melatonine dönüşmesine destekçi olur. Bu sebeple uyumadan bir saat evvel bir avuç ceviz yiyip, tatlı bir uykuya dalabilirsiniz.

43538_3.jpg

Kiraz
Kiraz da uyku tertip etmede tesirli bir gıda. Evet! İçeriği sebebiyle melatonin salgılamanızı sağlayan kiraz rahat bir uyku sürüklemenize destekçi olur. Bu sebeple uyumadan iki saat evvel kiraz yiyin ve gün içinde bol bol harcayın.

43538_4.jpg

Marul
Uyumadan evvel salata yemek belki azıcık acayip gelebilir ama iyi bir uykuya gereksiniminiz varsa sınamakta bereket var. Görülen o ki marul içeriğindeki laktamaz ve phytonutrient ile sızıyı gevşetir ve adaleleri hafifletir. Salatasını yapamasanız dahi uyumadan evvel bir ölçü harcayarak sıhhatli bir uykuya kavuşabilirsiniz.

43538_5.jpg