Uyku sırasında beynimizde olan 5 muhteşem etkinlik!
Sağlık Yazıları

Uyku sırasında beynimizde olan 5 muhteşem etkinlik!

Araştırmalar uykunun sağlık için yararlı olduğunu söylüyor. Yeterince yattığımızda kendimizi daha dinamik seziyoruz. Peki, uykuda geçirdiğimiz saatlerde zekasal işlevlerimizde neler oluyor?

Fiziksel etkinlikleri bilir ve nasıl uygulanacağını hatırlar Beynimiz, REM uykusu esnasında uzun süreli hafıza kısmına bilgi aktarır. Kısaca, bilmeye çalıştığımız tenis oynama, araba kullanma veya yeni bir dans cinsi gibi motor maharetler, REM uykusu sayesinde kısa süreli bellekten uzun süreli hafıza kısmına aktarılır.

41802_8.jpg

California Üniversitesi ’nden Dr. Matthew Walker, bir bilgiyi bildikten sonra yatmanın, bilgiyi sağlamlaştırmaya yarayacağını ve andırmanın daha da basitleşeceğini belirtmiştir. Ayrıca yeteri kadar yatmadığımız zaman yeni bilgi bilme performansımızın %40 düşeceğini de söyleyerek uykunun bilmedeki ehemmiyetini bir kere daha vurgulamıştır.

41802_1.jpg

Kararlar verir Beyin, uyku sırasında bilinçdışı haldeyken bilgileri bilgisayar gibi işler ve uygulamak üzere hazırlar.
Current Biology mecmuasında yayımlanmış bir araştırmaya göre, beyin uyku esnasında karışık uyarıcıları kaydolur ve bunları uyanınca karar verirken kullanır.

Bir grup katılımcıdan, muhtelif kelimeler söyleyerek bu sözcükleri sınıflandırmalarını istediler. Katılımcılar, hayvanlar ve eşyalar gibi kategorilere bölen sözcükleri ait oldukları alanla alakalı sağ veya sol butonu tuşlayarak belirtiyorlardı.

41802_2.jpg

Bir vakit sonra, seri bir biçimde yanıtlamaya devam ederken yata kalan katılımcıların, yeni kelimeler söylenmesine karşın doğru cevaplar vermeye devam ettikleri kollandı. Uyandıklarında ise yatarken kendilerine söylenen sözcükleri andırmıyorlardı.
Thomas Adrillon ve Sid Kouider, Washington Post ’ta bu araştırmanın beynin uyku esnasında şuursuzken de işlevselliğini sürdürdüğü istikametinde araştırmalarına ışık yakaladığını belirttiler.

41802_3.jpg

Yaratıcı irtibatlar yapar Beynimiz, biz yatarken belki de açıkgözken yapamayacağı kadar afallatıcı bir biçimde yeni irtibatlar ortaya koyarak yaratıcı taraflarımızı daha da güçlendirir.

Bazen uyanır uyanmaz usumuza muhtelif çözümlerin gelmesi işte bu surattan!

41802_5.jpg

Zehirli Maddelerden temizletir 2013 ’te yapılan araştırmalar, uyku sırasında beynimizin paklik yaptığını gösterdi. Rochester Üniversitesi ’ndeki analistler, uyku esnasında beynimizin nörodejenerasyon asap dokusunun bozulmasıyla alakalı ile alakalı hasar veren molekülleri arındığını belirtiyorlar.

41802_6.jpg

Dr. Nedergaard, beynimizin arınılması için uykuya çok lüzumumuz olduğunu, beceriksiz uykunun Parkinson veya Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklara yol açabileceğini söylüyor.

41802_7.jpg
.