Uyku apnesi nedir bulguları neler devamlı uykunuz varsa dikkat!
Sağlık Yazıları

Uyku apnesi nedir bulguları neler devamlı uykunuz varsa dikkat!

Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi bulguları nelerdir? Uyku apnesi neden olur? Gün içerisinde aşır yatmak neyin habercisidir? Uyku insan yaşamının tamamını etkileyen bir vaziyettir. Zaman zaman bireylerde uykusuzluk ciddi meselelere ve hastalıklara yol açarken fazla uykuda aynı biçimde hastalıkların habercisi olabilmektedir. Üsküdar Üniversitesi Npİstanbul Beyin Sağlık Kurumu Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Metin, uykusuzluk kadar fazla yatmanın da bazı psikiyatrik hastalıkların habercisi olabileceğini söyledi.

GÜN İÇERSİNDE UYKU SÜRESİ NE KADAR OLMALI?

Uyku müddetinin şahıstan bireye değişen bir gidişat olduğunu belirten Doç. Dr. Barış Metin, “Gece 12 saate kadar yatan sıhhatli fertler vardır. Fazla yatmanın bir hastalık olarak kabul edilmesi için öncelikle gündüz şahsın işlevlerini bozması iş ve sosyal hayatına mani olması gerekmektedir. Gündüz saatlerinde fazla uykululuk seziyorsanız, yasaklayamadığınız uyku hücumlarınız oluyorsa, çalışırken istemsiz uykuya dalıyorsanız kesinlikle bir hekime gitmelisiniz” ihtarında bulundu.

uyku apnesi

DİKKAT UYKU APNESİ VEYAHUT NARKOLEPSİ OLABİLİRSİNİZ!

En sık uyku apnesi denilen vaziyette fazla uykululuk görüyoruz. Uyku apnesinde gece soluk durmalarına bağlı olarak bereketli yatılamaz ve gündüz çok fazla uyuklama oluşur. Bunun yanında narkolepsi denilen hastalıkta ani bastıran uyku hamleleri olur. Parkinson hastalarında da hastalığın seyrine ve kulanılan ilaçların yan tesirine bağlı uyku hamleleri görülebilir. Bunların yanında özellikle psikiyatride kullanılan ilaçlar da yan tesir olarak fazla geçime yapabilmektedir.

KISA MÜDDETTE UZMANA BAŞVURULMALI!

Fazla uyku halinin sebeplerinin muhtelif olduğunu belirten Doç. Dr. Barış Metin, “Hastanın meselesinin bütün olarak ne olduğu anlaşılmalıdır. Fazla uyma halinde kesinlikle uyku bozuklukları mevzusunda uzman bir hekime başvurulmalıdır” dedi.