Tüp bebek rehabilitasyonunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, stresin eksiltilmesi için neler yapılmalı?
Sağlık Yazıları

Tüp bebek rehabilitasyonunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, stresin eksiltilmesi için neler yapılmalı?

Gün geçtikçe yenilenen ve büyüyen teknoloji ile birlikte çocuk sahibi olamayan çiftlerin tüp bebek rehabilitasyonu ile bebek sahibi olabiliyorlar. Ancak bu rehabilitasyonda olabildiğince stresi yaşamlarından çıkarmaları gerekemektedir. Peki bu nasıl olur? Tüp bebek rehabilitasyonunda stresten uzak durmak için ve tüp bebek rehabilitasyonu hakkında Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr.
Erhan Karaalp, mevzu hakkında zorunlu bilgiyi verdi…

STRESİ EN DÜŞÜK SEVİYEDE TUTMALISINIZ…

Bilimsel olarak yayınlarla ispatlandığı için artık öğreniyoruz ki; rehabilitasyon başlamadan
önceki değil ama rehabilitasyon sırasındaki stres seviyeyi ki bu hem aktüel stres skorlama testleri hem de anne adayı kan stres hormonları seviyeleri ile değerlendirilmiştir- tüp bebek rehabilitasyonlarındaki hem hamilelik oranlarını hem canlı doğum oranlarını düşürüyor.

Her 100 çiftten vasati 60 ’ının hamile kalması gerekiyorken, mutlu sona erişen çift rakamı 50 ’de kalabiliyor ve bu azımsanmayacak kadar ciddi bir oran olarak karşımıza çıkıyor. Bütün aksine stresi fertsel ya da profesyonel bir destekle eksiltmek için verilen aralar ise bu zaferleri çoğaldırıyor. Öyleyse nasıl ilerlemeliyiz? Yanıt çok kolay; rehabilitasyon evvelinde stresin kaynağını ve
kaynaklarını bulmalı, bunları tamamen yok edemesek de bizi etkileyen en düşük seviyeye sürüklemeliyiz.

TÜP BEBEK REHABİLİTASYONUNDA STRESİN ÖNÜNE GEÇEBİLMEK İÇİN NE YAPILMALIDIR?

İlk olarak stres yaratan kaynakları bulun, hakimiyet edilebilir olanlarını hakimiyet altına alın. Değiştiremeyeceğiniz kaynakları ise kabul etmeye çalışın ama bunları tetikleyen etmenlerden de uzak durun. Rehabilitasyon müddetince kesinlikle size güven veren ve kendinizi rahat sezdiğiniz bir hekimle ve takımıyla yolunuza devam edin. Her
evrede hekiminizden rehabilitasyonunuzun seyriyle alakalı bilgiler alın, sual sormaktan korkmayın. Stres yönetimi mevzusunda doğru kaynaklardan bilgilenin, tesirli başa çıkma, hafifleme, soluk tekniklerini bilin.

Yeniden de stresle başa çıkmakta güçlük yaşarsanız rehabilitasyon evvelinde veya sırasında psikolojik danışmanlık alın. Yoga, meditasyon ya da akupunktur da bir alternatif olabilir. Rehabilitasyonunuzu en yakınlarınız dahil kimseyle paylaşmayın. Sualleriyle size birer stres etmeni olmalarına izin vermeyin. Kendinize zaman ayırın ya da bir hobi edinin. Bu sizin odağınızı rehabilitasyondan değişik bir noktada meblağ. Bu evrede en ehemmiyetlisi çiftlerin birbirlerine gösterdikleri kavrayış; anne ve baba adayı olarak evvel birbirinize karşı kavrayışlı olun ve geçim içinde hareket edin. Birbirinize her evrede destek olmalısınız.