Genel Sağlık

Tüm kadın hastalıklarına bir çözüm var!

..

.jpg

Kadınlar için cinsel sağlık konusu daha ciddi özen gerektirir. Yapmanız gereken tek şey vücudunuzun size zaman zaman hatırlattığı noktalara dikkat etmek… Örneğin vajinal kokunun sebebi nedir?

33094.jpg

Kaşıntınız alerjik olabilir

Regl döneminizde vajina bölgenizde kaşıntı oluyor ve regl dönemi biter bitmez kaşıntı geçiyorsa, alerjik bir bünyeye sahip olabilirsiniz. Nottingham Şehir Hastanesi’nden Dr. David Nunns, Bu sorun genelde parfümlü petlerin kullanılmasından kaynaklanıyor; bu petler cilt yüzeyi hassas olan vajinayı rahatsız ediyor diyor. Aynı zamanda parfümlü duş sabunları ya da vajina için üretilmiş parfümlü duş şampuanlarıyla o bölgeyi yıkamak da aynı sorunlara neden olabiliyor. Bu nedenle eğer böyle bir problem yaşıyorsanız bu tür ürünleri kullanmayı bırakın.


30127.jpg

Akıntı, mantardan olmayabilir

Kadınların yarısından çoğu genital bir akıntıda, mantardan şüphelenir. Oysa başka nedenlerden dolayı da vajinada sorun yaşanabilir. Örneğin kadınların çoğu, çocuk yaşlardan itibaren Bakteriyel Vaginosis (BV) ile karşı karşıya kalabilir. Chelsfield Park Hastanesi`nden Jinekolog Prof. John Erian, Mantarla arasındaki fark akıntının şeklidir diyor. Mantarın sebep olduğu akıntı, daha ince ve pıhtılaşmış şekildedir. BV`de ise akıntı daha sıvıdır. BV, çoğunlukla balık gibi kokar ve çok kaşıntı yapmaz. Eğer BV tanısı konduysa antibiyotik kullanmalısınız. Özellikle bebek bekliyorsanız, çünkü BV erken doğuma neden olabilir.

32194.jpg

Zor regl dönemi

Memorial Hastanesi doktorlarından Dr. Xiaobin Wang, stres yaşayan kadınların, diğerlerine oranla regl dönemini daha zor geçirdiğini belirtiyor. Çünkü stres prostaglandins (düz kasları uyarıcıdır. Vücudun çeşitli organ, doku ve salgılarında-prostat, akciğerler, beyin, meni, adet kanı) seviyesini artırır; bu da kramplara neden olur. Bu durumda yapmanız gereken adet döneminin ilk yarısında kendinizi stresten uzak tutmak olmalıdır.

32701.jpg

Sistitin nedeni tavuk eti mi?

Yediklerimin genital problemlerle ne ilgisi var’ diye düşüneceksiniz. Ama Kanada’da Montreal Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma haftada 4 ya da 6 defa tavuk yiyen kadınların sistit yani idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskinin daha fazla olduğunu ortaya koymuş. Araştırmacılar, bunun nedeninin tavukta bulunan E coli bakterisi olduğunu söylüyor. Amerika`nın Teksas Eyaleti`ndeki Southwestern Medical Center tarafından yapılan bir diğer araştırmaya göre asitli, kafeinli ve tatlandırıcı içecekler de idrar yollarını etkiliyor. Ayrıca New York Long Island Jewish Medical Center’da yapılan bir araştırma da, günde iki dilimden fazla beyaz ekmek yiyen kadınların mantara yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Bunun nedeni ise ekmekte bulunan karbonhidratların kan şekeri seviyesini yükseltmesi ve mantarın üremesini hızlandırması.

32350.jpg

Tampon tembelleştirir

Regl döneminde 4 ya da 12 çay kaşığı kadar kan gelir; fakat tampon kullandığınızda kan emilimi artar. The V Book: A Doctor`s Guide to Complete Vulvovaginal Health kitabının yazarı Elizabeth Gunther Stewart`a göre, çok fazla emici özelliği olan tampon vajina duvarının kurumasına neden oluyor; bu da vajinanın tembelleşmesine ve vajina ülserine yol açıyor. Peki, bir tamponun sizin için doğru ya da  yanlış olduğunu nasıl anlarsınız? Dr. Stewart’a göre de Eğer bir tamponu çıkarmak zor oluyorsa o tampon size göre değildir. Değiştirilmesi gerekir.

32511.jpg

Ağrılı cinsel ilişki

Kadınların yaklaşık yüzde 18’inde rahmin arkaya dönük olması, yani retroversiyon sorunu yaşanır. Bu sorun cinsel birleşme sırasında ağrıya yol açabileceği gibi vajinada sarkmalara da neden olabilir. Bu sorun için cinsel ilişki sırasında yana doğru yatmak uygun olacaktır.

14035.jpg

Fazla kanama

Bazı kadınlar regl dönemini çok ağır geçirdiklerinden ve fazla kanamaları olmasından şikayet ederler. Eğer siz de bu tür bir durumla karşı karşıya iseniz traneksamik asit kullanabilirsiniz. Kadın Sağlığı Jinekoloğu Peter Bowen, Kanamanız olduğunda çeşitli ilaçlardan kullanmak yerine traneksamik asit kullanın. Kanamayı yüzde 50 oranında durduracaktır diyor.

29771.jpg

Kontrol edin

Her yıl dünyada binlerce kadın vulva (kadın üreme organının dış kısmı) kanserine yakalanıyor. Bunun önüne geçmek için göğüslerinizi kontrol ettiğiniz gibi vajinanızı da düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Dr. Nunns`a göre, eğer vajina bölgenizin normal yapısını bilirseniz, vajinada olabilecek renk değişiklikleri, siğiller ya da yaraları da rahatlıkla görebilirsiniz. Ayda bir kez aynada kendinizi kontrol edin.

15140.jpg

Duruş

Tayvan’daki Chung-Ho Memorial Hastanesi doktorlarının yaptığı bir araştırmaya göre, topuklarınızı ayak parmaklarınızın üzerinde kaldırmak pelvis kaslarını çalıştırıyor.

32182.jpg

Yanma duygusu

Vajina bölgenizde bir yanma mı var? Kadınların yaklaşık yüzde 15`inde görülen vulvodynia yani kadın dış genital organında kronik rahatsızlık ya da ağrı doktorlar için de oldukça gizemli bir hastalık ve kontrol edilmeden teşhis koymak da oldukça zor. Dr. Nunns bu hastalık için; Kadınlar yıllarca Vulvodynia ile yaşarlar; fakat bunun sadece kafalarında olduğunu düşündükleri için doktora gitmeyi düşünmezler diyor. Fakat bu kronik bir rahatsızlıktır ve ilaçla tedavisi vardır.

30692.jpg

Kistik yumurtalığa egzersiz

Polikistik over sendromu sandığınız kadar kötü bir hastalık değildir. İsviçre’deki Karolinska Enstitüsü`nde araştırmacı olan Magnus Hagmar`ın yaptığı araştırmaya göre, olimpiyatlara katılan kadın atletlerin yüzde 37’si bu hastalığı yenmiştir. Bu teoriye göre, testesteron hormonunun artmasıyla birlikte atletlerin durumu da düzelmiştir.

19843.jpg

Regl yaraları

Regl olmak birçok kadın için işkence gibi görünse de aslında oldukça yararlı bir dönemdir. Regl ile birlikte vücuttaki kirli kan dışarı atılırken, hormonlarınızın düzgün çalıştığını bilmelisiniz. Adet kanamasının amacı, her adet döngüsünde oluşabilecek muhtemel bir gebeliğin yerleşebilmesi ve uygun şartlarda gelişebilmesi için rahim iç tabakasının tazelenmesi olarak değerlendirilebilir.

9056.jpg

Mesaneye botoks

Botoks sadece kırışıklıklar için değil, aynı zamanda ağrılar için de kullanılabilir. Yapılan araştırmalar, botoksun pelvis, regl ve idrarını tutamama sorunlarına da iyi geldiğini ortaya koymuştur. Profesör Cardozo, İngiltere`de botoks mesane ile ilgili sorunlar için kullanılıyor diyor.

 Form Sante

18426.jpg