Topuk çatlağı nasıl geçer muz ve avokado mucizesini deneyin!
Sağlık Yazıları

Topuk çatlağı nasıl geçer muz ve avokado mucizesini deneyin!

Topuk çatlağı ayak sıhhatinde yaygın olarak karşılaşılan meseleler arasında yer alıyor. Topuk çatlağını rehabilitasyon etmede natürel usuller bu meseleden muzdarip insanlar tarafından çokça inceleniyor. Elmaelma.com olarak bu nedenle kolay erişilebilen malzemelerle ve tamamen natürel usullerle topuk çatlağını giderebileceğiniz usulleri derledik. İşte topuk çatlağı için natürel çözümler!

Muz ve avokado mucizesi

Bir adet olgunlaşmış muz ile yarım avokado karıştırılarak ezilir. Macun haline gelen karışım topuklara sürülür. 15-20 dakika bu biçimde bekletilir. Beklenen müddetin sonunda ayaklar ılık su ile yıkanarak arınılır. Bu uygulama ayaklarınız yumuşayana kadar her gün yapılabilir. Muz iyi bir ıslatıcıdır. Cildi yumuşatarak pürüzsüzleştirir. Avokado içeriğindeki yağlar, vitamin ve mineral maddeler sayesinde kuru cildi onarır.

Elma sirkesi iyi geliyor

Leğene ayaklarınızın üzerine geçecek kadar ılık su doldurun. Üzerine bir su kadehi elma sirkesi ilave ederek iyice karıştırın. Ayaklarınızı 15 dakika süresince karışımın içinde bekletin. Ölü cildi atmak için topuk taşı ile ayaklarınızı ovun. Birkaç gün süresince uygulamayı yineleyin. Elma sirkesi asidik özelliği sayesinde ölü teni yumuşayarak kolayca dökülmesini sağlar.

Vazelin ve limon suyu usulü

Uygulamayı gece uyumadan evvel yapmalısınız. Bir leğene ılık su doldurun. Ayaklarınızı 15-20 dakika süresince bu suda bekletin. Sonrasında durulayıp kurulayın. Bir kasede bir çay kaşığı vazelin ile birkaç damla limon suyunu karıştırın. Ayağınızda çatlak olan kısımlara hazırladığınız karışımı uygulayın. Uygulamadan sonra yünlü çorap giyin. Bir gece bu biçimde yatın. Ertesi sabah ayaklarınızı yıkayın. Her gün bu harekâtı uygulayabilirsiniz. Vazelin kuru ciltleri ıslatır.