Toplu kullanım alanları mikrop saçıyor!
Sağlık Yazıları

Toplu kullanım alanları mikrop saçıyor!

Gündelik hayatımızda sıklıkla bulunduğumuz toplu taşıma araçları, AVM’ler, ofisler, hastaneler, havaalanları gibi kalabalık insan topluluklarını biraraya getiren ortak kullanım alanları, doğru şekilde temizlenmediği ve hijyen sağlanmadığı takdirde bulaşıcı hastalıklara ve mikroplara davetiye çıkarıyor.

Eczacıbaşı Profesyonel Akademi Yöneticisi Pınar Günenç, ellerin 15 saniye yerine 30 saniye yıkanmasının bulaşıcı hastalık oluşumunu 10 kata kadar azalttığını söylüyor.

Hergün hastalık yapıcı mikroorganizmalarla kirlenmiş kapı kolları, tuvaletler, araba direksiyonları, bulaşık süngerleri, asansör düğmeleri, cep telefonları, bilgisayarlar gibi pek çok objeye dokunuyoruz.

10 KAT DAHA AZ HASTALIK

Çoğu zaman tehlikenin farkında olmadığımızı söyleyen Eczacıbaşı Profesyonel Akademi Yöneticisi Pınar Günenç, “Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en temel yolu, ellerin doğru şekilde düzenli olarak yıkanmasıdır. Ellerin 15 saniye yerine 30 saniye yıkanması bile, bulaşıcı hastalık oluşumunu 10 kata kadar azaltıyor” dedi. 

Günenç, doğru ve rutin el yıkama ile soğuk algınlığı gibi solunum yolları hastalıklarında yüzde 16-21, zayıf bağışıklığı olan kişilerin hastalanma oranında yüzde 58 ve ishale neden olan hastalıklarda yüzde 31 azalma sağlanabildiğine dikkat çekti.